banner864

Malvarlıklarına hakim kararı ile tedbir konuldu 27 Aralık 2013, 16:13

İkinci yolsuzluk soruşturması kapsamında 7 işadamı ve 2 şirketin malvarlıklarına tedbir konulduğu ortaya çıktı. Kararı 2 No'lu Özgürlükler Hakimi Süleyman Karaçöl verdi. Malvarlıklarına tedbir konulan iş adamları arasında Başbakan Erdoğan'a yakın Mehmet Cengiz, Cemal Kolyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu ve Mustafa Latif Topbaş ile Zirve Holding ve Bosphorus 360 şirketleri var.
 Merkezinde Başbakan Erdoğan ve çevresindeki işadamlarının yer aldığı operasyon ile ilgili İstanbul 2 Nolu Özgülük Hakiminin önemli bir kararı ortaya çıktı.

100 milyar dolarlık bir hacmi olduğu iddia edilen soruşturmanın şüpheli konumundaki işadamlarının malvarlıklarına tedbir konuldu. Kararı 25 Aralık'ta 2 Nolu Özgülük Hakimi Süleyman Karaçöl verdi.

Habertürk gazetesinin haberine göre, karar "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek", "Kurulan örgüte üye olmak", "İhaleye fesat karıştırmak", "Nüfuz ticareti", "rüşvet" ve "Kamu malına zarar verme" suçları kapsamında yürütülen 2012/656 sayılı soruşturma çerçevesinde alındı.

Malvarlığına tedbir konulan şirketler Kalyon Grubu'na ait Zirve Holding ile Cengiz Aktürk'ün şirketi Bosphorus 360 oldu.

Kuveyt Türk Bankası ve Türk Telekom'un Yönetim Kurulu Üyesi işadamı Abdullah Tivnikli malvarlığına tedbir konulan işadamlarından.

Kamu ihalelerini almasıyla adından sıkça söz ettiren işadamı Mehmet Cengiz de malvarlığına tedbir konulan işadamları arasında. Kamuoyu Mehmet Cengiz'i, Eti Bakır ve Eti Alüminyum'un yanı sıra, elektrik dağıtım şirketi ihalelerinden ve 3. havalanı ihalesini alan işadamı olarak tanıyor.

Kalyon İnşaat'ın ortakları Cemal ve Ömer Faruk Kalyoncu da tüm malvarlığına tedbir konulan işadamları listesinde. Son günlerde Sabah ve ATV'yi satın alarak gündeme gelen Cemal ve Ömer Faruk Kalyoncu'nun şirketi Kalyon İnşaat, 3. Havalanı, Metrobüs hattı, Taksim yayalaştırma projesi, Bakırköy Adliyesi Binası ve Ataköy Su Arıtma tesisi projeleri ile tanınıyor.

Malvarlığına tedbir konulan diğer işadamları ise şöyle: 1,7 milyar dolar serveti ile Forbes listesine giren, BİM A.Ş.'nin en büyük hissedarı Mustafa Latif Tobaş; Bosphorus 360 adlı şirketinin yönetim kurulu üyesi Cengiz Aktürk ve Aktürk'ün Aeros Dış Ticaret Şirketi'ndeki ortağı Üsame Kutub.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder