banner864

Mansur Yavaş bu sözleri kimin için söyledi 10 Nisan 2014, 12:24

Ankara'da YSK'ya yaptığı itiraz reddedilen Mansur Yavaş, YSK'yı istifaya çağırdı. Seçim güvenliğinin sağlanamamasının YSK'nın suçu olduğunu belirten Yavaş, "YSK’yı açıkça istifaya davet ediyorum. Böyle bir seçim yapılamaz” dedi.

Mansur Yavaş bu sözleri kimin için söyledi paylaşan: ulusalkanal
CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, YSK'nın itirazlarını reddetmesinin ardından kameralar karşısına geçti, Kurulu istifaya davet etti.

Yavaş, YSK'nın seçimi güvenliğini sağlayamadığını belirtti.
"12 bin 334 sandıkta 6 bin 240 tane hatalı tutanak tutturmayı başaran YSK’yı açıkçası istifaya davet ediyorum. Böyle bir seçim yapılamaz"

30 Mart seçiminin, Cumhuriyet tarihindeki en fazla itiraza uğrayan seçim olduğunu ifade eden Yavaş, sandık kurullarına yeterli eğitimin verilmediğini söyledi.
"Türkiye’nin her ilinde muhtarlık pusulaları aynı zarfların içine girmiştir. YSK seçim günü bu durumu fark etmiş, öğlen vakti, bütün sandık başkanlarına mesaj çekmek durumunda kalmıştır. Ancak o saate kadar muhtarlık pusulalarını oy pusulalarının içine koymak suretiyle oylar geçersiz hale gelmiştir"

Yavaş 2 bin 908 sandığın sonuç tutanaklarında mühür olmadığını vurguladı.
"İmzasız, mühürsüz, nereden geldiği bilinmeyen, geçerlilik şartına uyulmayan tutanaklar, bundan sonra geçerli olacaktır. Peki böyle bir seçime ne kadar güvenebiliriz?"

Melih Gökçek'in 27 bin oy farkla gerisinde kalan Mansur Yavaş, gerekçesiz olarak geçersiz sayılan 40 bin oy bulunduğunu belirtti.
"Bu konuda Ağrı seçim kurulu, geçersiz oyların geçersizlik nedenleri sayılmadığı için seçimi iptal etmiştir. Oradaki de hakim buradaki de hakim. Ancak burada geçersizlik nedeni yazılmamasını, kanunda açık hüküm olmasına rağmen, bunu da oy birliğiyle reddetmiş bulunmaktadır."


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

deren ferah :

sonuna kadar yanındayız mansur yavaş. baştan sona düzmece olaan bu seçimler iptal edilmeli

Feray Forhaug :

Zaten bu hale dusmemizin ana sebebi egitimsizlik degil mi?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder