banner864

Mardin yine karanlıkta! 31 Ekim 2014, 17:20

Mardin'de yaz aylarında yaşanan elektrik kesintileri yeniden başladı. Yaklaşık 10 gündür ilçe ve köylere sabah 10'dan akşam 17.00'ye kadar elektrik verilmiyor. Karanlıkta kalan bölge halkı, "bizi zorla göçe zorluyorlar" dedi.
Elektrik kesintileriyle sık sık gündeme gelen Mardin yine karanlık günler geçiriyor.

Nüfusu 8 yüz bine dayanan Mardin'de elektrik kesintileri en büyük sorun. Yaz aylarında 40 derece sıcaklıkta kavrulan ve mahsulünü sulayamayan halk yine elektrik mağduru. İlçe ve köylerde sabah 10'da kesilen elektrik akşam 17.00'de veriliyor.

Bölge halkı 2013 yılında özelleşen DEDAŞ'ın uygulamasına tepkili. Çünkü DEDAŞ, kaçak kullanım ve onarım çalışmalarını bahane ederek halkı karanlıkta bırakıyor.

Sorunu çözmek için köy muhtarları DEDAŞ yetkilileriyle görüşmeye gitti. Ancak muhtarlar, aldıkları cevap karşısında şaşkına döndü. DEDAŞ yetkilisi "kış geldi, elektrikli soba yakarsınız, şohben çalıştırırsınız" diyerek elektrikleri kestiğini söyledi.

Köylüler Valiyle de görüşmek istedi. Ancak pek mümkün olmadı.

Yaz aylarında da elektrik sıkıntısı yaşayan köylüler, tarlalarını sulayamadı. Ürünler çürüdü, verimse geçen yıllara onrala yarıya düştü.

Köylüler, bölgede tarımın bitirilmeye, zorla halkın sokağa dökülmeye çalışıldığını söylüyor. Dekoryan Aşiret reisi Abdulkadir Yıldız, bu uygulamalarla halkın zorla göçe zorlandığını vurguladı.

Telefonla ulaştığımız Mardin DEDAŞ İl Müdürü Tekin Türk ise onarım çalışmaları nedeniyle kesinti olduğunu ve daha da süreceğini ifade etti.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar