banner864

Marmaray'a İspanyol rötarı! 23 Ekim 2014, 14:09

Marmaray Halkalı ve Gebze hattı uzatma çalışmaları durma noktasına geldi. Yüklenici İspanyol firmanın maddi sorunları işi yavaşlatması üzerine TCDD, 2015'te bitmesi planlanan projeyi askıya aldı.
Marmaray'ın Halkalı ve Gebze uzatma projeleri rafa kaldırıldı.

Aydınlık Gazetesi'nden Mustafa Gürbüz'ün haberine göre ihaleyi alan İspanyol Firma, maliyetlerin artmasını gerekçe göstererek çalışmaları yavaşlattı, hatta durdu. Bu bilgi TCDD'den üst düzey bir yetkiliye dayandırıldı.

TCDD'de 2015'te bitmesi beklenen Halkalı ve Gebze uzatma projelerini askıya aldı. Projeye göre Kazlıçeşme-Halkalı ve Haydarpaşa-Gebze arasındaki banliyö hatları da elektrik, mekanik ve yapısal olarak iyileştirilecek ve Marmaray'a entegre edilecekti.

İspanyol firma Türkiye'de demir yolları iyleştirmesi ihalesinin de sahibi. Firma, rayları sökerek başladığı iyileştirme projeleri de hala bitmedi.

Proje için İstanbul'da ulaşım yükünün önemli bölümünü omuzlayan, "Sirkeci-Halkalı", "Haydarpaşa-Gebze" ve "İstanbul-Edirne" tren seferleri durdurulmuştu.

Aydınlık Gazetesi'ne konuşan yetkili, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattının Türkiye'ye pahalıya mal olduğunu söyledi. TCDD yetkilisi, Yüksek Hızlı Tren'e ayrılan bütçe ile Türkiye'nin bütün demiryollarının iyileştirilebileceğini belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar