banner864

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Aydınlık gazetesine konuştu 17 Ocak 2015, 12:55

Meclis, 28 Ocak'ta Strazburg'daki AİHM Yüksek Daire'de görülecek olan Perinçek-İsviçre davasına heyet gönderecek. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, davanın Türkiye açısından tarihi önemde olduğunu belirtti, "AİHM'nin kararı Ermeni soykırımı iddialarını tamamen bitirebilir" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek'in yurtdışı yasağının kaldırılması için Adalet Bakanlığı ile görüştüklerini belirtti.
AİHM Büyük Daire’de 28 Ocak günü görüşülecek "Perinçek-İsviçre Davası"yla ilgili Meclis Başkanlığı da harekete geçti. Meclis Başkanı Cemil Çiçek davanın önemine vurgu yaptı, 3 siyasi partinin temsilcilerinden oluşan bir heyeti davayı takip etmesi için Strazburg'a gönderme kararı aldıklarını açıkladı.

"DAVA TARİHİ ÖNEMDE"

Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik'e konuşan Meclis Başkanı, Büyük Daire'de görülecek davanın Türkiye için çok önemli olduğunu belirtti.

Çiçek, "28 Ocak’taki duruşma tarihi önemde. Büyük Daire’nin vereceği karar Ermeni soykırımı iddialarını tamamen bitirebilir. Ermeni diyasporası da bu nedenle telaş içinde. Biz TBMM olarak da gelişmeleri yakından takip ediyoruz. 28 Ocak’ta görülecek dava için 3 siyasi partinin temsilcilerinden oluşan bir heyeti Strazburg’a gönderme kararı aldık. TBMM heyeti orada gözlemci olacak." dedi.

Meclis olarak Ermeni soykırımı yalanına karşı yaptıkları çalışmaları gündemlerinin ilk sıralarına koyduklarını belirten Çiçek, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in yurtdışı yasağıyla ilgili de konuştu. Çiçek, "Bu konuyu da yakından takip ediyorum" dedi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan da açıklama geldi.

Çavuşoğlu, Perinçek'in davaya katılması yönündeki taleplerini Adalet Bakanlığı'na ilettiklerini açıkladı, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da aynı şekilde düşündüğünü belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Güner-İzmir :

perinçek bu davayı kazanırsa bu ülkenin gerçek bir kahramanı olur.bütün pozitif duygular,dualar perinçek için ....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar