banner864

Meclis'ten Cerkez Ethem hamlesi 20 Temmuz 2015, 21:00

Kurtuluş Savaşı’nda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin otoritesini kabul etmeyip, sonrasında Yunan kuvvetlerine katılan Çerkez Ethem’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor. Meclis, cenazeyi Türkiye’ye getirmek için, Nazım Hikmet için çıkartılan kararname benzeri bir hamlenin mümkün olup olmadığını araştırıyor.
Çerkez Ethem, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ordusuna katılmayıp isyan etmiş Kuvay-i Seyyare’nin komutanı. 
1948’te ölen ve Ürdün-Amman’a gömülen Çerkez Ethem’in cenazesinin, Türkiye’ye getirilmesi için hazırlıklara başlanıldığı öğrenildi.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre; Meclis, bir yurttaşın kaleme aldığı dilekçe üzerine harekete geçti.

Dilekçede, Çerkez Ethem’in Atatürk tarafından affedildiğine vurgu yapılarak, “hak ettiği değerin tekrar geri verilmesini ve naaşının bulunduğu yerden uğruna neslinden vazgeçtiği bu topraklara alınması” istenildi.

Cenazeyi getirmek için, birçok formül üzerinde çalışan yetkililer, ağırlıklı olarak Nazım Hikmet’in cenazesinin Türkiye’ye getirilmesine vize çıkartan Bakanlar Kurulu Kararnamesi’nin üzerinde araştırma yapıyor. Eğer benzer bir karar çıkarsa Ethem’in naaşı Türkiye’ye getirilebilecek.

Çerkez Ethem’in hain olarak tanımlanmasının nedeni, 1. İnönü Savaşı öncesinde, düzenli orduya katılmayıp, kardeşleriyle beraber Yunan İşgal Kuvvetleri’ne sığınması...

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar