banner864

Metris Cezaevi'nde Şeb-i Arus 17 Aralık 2014, 17:17

Bugün Mevlânâ Celâleddîn-î Rûmî'nin 741'İnci ölüm yıl dönümü. Türkiye'nin dört bir yanında törenler yapıldı. Ama halk arasında Şeb-i Arus olarak bilinen törenlerin en dikkat çekicisi ise bir cezaevindeydi.
Halk arasında Şeb-i Arus olarak anılan, Mevlana'nın en sevdiğine kavuştuğu gün bugün. Kendi deyimi ile düğün gecesi... 741. ölüm yıldönümünde Mevlânâ Celâleddîn-î Rûmî, için bugün çok çeşitli etkinliler düzenlendi ama içlerinden biri oldukça dikkat çekiciydi...

Burası Metris Cezaevi'nin spor salonu. Sahnedeki 17 kişilik tasavvuf korosu da, 

Sema gösterisini yapanlar da hükümlüler...
Esenler Belediyesi ile Metris 2 No'lu T Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu'nun ortaklığında farklı bir Şeb-i Arus törenine imza atıldı. 

Hükümlülerden oluşan tasavvuf korusu ilahiler söyledi. Bir süre sonra da başlarında sikkeleri, üstlerinde semazenlerle tutuklulardan oluşan sema grubu sahnedeydi. 
 
Salonda gösteriyi izlemek için gelen tutuklu yakınları da vardı. Kimi oğlu, kimi eşi, bazıları da babasını görebilmek için geldi. 

Zaman zaman gözyaşlarını tutamadılar... Ama onları uzaktan bile olsa görmek, seslerini işitmek, el sallamak onlara yetti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar