banner864

MİLGEM'e köstek oldu 28 Eylül 2013, 19:10

Başbakan Tayyip Erdoğan, Deniz Kuvvetleri'nin Milli Gemi Projesi MİLGEM'i, AKP hükümetine mal etti. Peki, gerçek böyle mi?
Haber: Emrah Taştan

AKP hükümeti döneminde; MİLGEM projesinde çalışan komutanlar tutuklandı, projenin kaynak kodları dava dosyalarına konuldu, siyasi nedenlerle ihalesi iptal edildi. Başbakan Erdoğan'ın katkısı ise MİLGEM'in suya indirilişinde çalışmak oldu.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kırşehir konuşmasında MİLGEM'i övdü, hükümetin başarısı olarak sundu.
Oysa Milli Gemi Projesi, kısaltılmış adıyla MİLGEM'in tarihçesi, AKP'den çok daha eskiye dayanıyor. Proje, TCG Muavenet gemisinin Amerika tarafından vurulmasının ardından, yani 21 yıl önce gündeme geldi.

Şu an yargılama konusu yapılan 28 Şubat döneminin komutanları, Deniz Kuvvetleri'ni atağa kaldıracak MİLGEM'e büyük önem verdi.

Erdoğan'ın dediği gibi 8 değil, toplam 12 milli korvet inşa edilmesi hedeflendi.

AKP Hükümeti ise MİLGEM'e destek değil, köstek oldu.

AKP hükümetinin destek verdiği Balyoz ve Askeri Casusluk Davalarıyla MİLGEM'i üreten mühendis subaylar ve gemileri yürüteceik komutanlar tutuklandı.

Yine bu davalar kapsamında, MİLGEM'in devlet sırrı niteliğindeki çok gizli kaynak kodları, deşifre edildi. Proje bilgileri iddianamelere yazıldı.

Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin MİLGEM'e son kösteği ise özel bir şirketteki ihalenin iptali oldu.


ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

ismail ceyhunlu :

milli projelerimizi kasitli yok ettiniz aksi halde iktidarda tutunamazsınız

ismail saykal :

ordusunun ateş gücünü düşüreceğim diyen devletiyle savaşan bir hükümetin yapacağı hiç birşey beni şaşırtmaz. sizden şikayetciyim ulusal kanal ve devrimciler ..beni uyandırdınız artık beni hiç bir şey mutlu etmiyor. hainliği okumayı öğrettiniz..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar