banner864

Mısır'da Erdoğan protestosu 14 Ekim 2014, 17:50

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Mısır'ı hedef alan sözlerine tepkiler büyüyor. Mısır’ın köklü partilerinden Al-Wafd, Kahire'deki Türkiye Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Partililer, tepkinin Türk halkına değil Erdoğan yönetimine yönelik olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı içişlerine müdahale etmekle suçlayan Mısır hükümeti de AKP'yi sıkıştıran adımlar atıyor.

MISIR'DA ERDOĞAN EYLEMİ paylaşan: ulusalkanal
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, New York’taki Birleşmiş Miletler Genel Kurulu'nda Mısır yönetimine ilişkin ifadelerine karşı tepkiler sürüyor.

Kahire yönetiminin, tepkisine Mısır’ın köklü partilerinden Al-Wafd’tan da destek geldi. Partililer, Kahire’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde eylem yaptı.

Al Wafd Partisi lideri Seyit El Badawi, Mısır Devlet Başkanı Sisi’yi, Türk ürünlerine yönelik ambargo uygulamaya ve Türkiye ile ilişkileri tamamı ile kesmeye çağırdı.

Türkiye ve Mısır arasında, Mursi iktidarı sırasında imzalanan "Ro ro Anlaşması"nın iptal edilmesi gerektiğini belirten Badawi, tepkilerinin Türk halkına değil Erdoğan yönetimine yönelik olduğunu vurguladı.

Eylemde, "Mısır ordusuna hakaret edemezsin Erdoğan", "Büyükelçi dışarı çık ve teröristlerini topla", "Teröristlere desteğe hayır" şeklinde sloganlar atıldı. "Erdoğan artık sus", "Taksim meydanı da burada", "Erdoğan Türk ve Mısır halkı arasında ki ilişkileri bozamayacaksın" yazılı pankartlar taşındı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın içişleri müdahale etmekle suçlayan Mısır, AKP hükümetini sıkıştıran hamleler yaptı. Mısır hükümeti, Kahire’de düzenlenen "Gazze’nin yeniden imarı" konulu uluslararası konferansa Türkiye'yi çağırmadı. Eski Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Haridi, Norveç ve Mısır'ın konferansa Türkiye Devletini çağırmama konusunda anlaştığını açıkladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar