MİT TIR'ları iddianamesinde skandal ayrıntı 24 Mayıs 2014, 18:59

Adana'da 13 jandarmanın casusluktan yargılanacağı iddianamede yıllardır savaşan Suriye Devleti ile El Kaide arasında işbirliği olduğu iddia edildi. İşte Suriye'ye mühimmat taşıyan MİT Tırları'nın durdurulması ile ilgili iddianameyi hazırlayan savcının delilsiz Suriye yorumları.
Suriye'ye mühimmat taşıdığı ortaya çıkan MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili iddianamede Suriye Devleti  ile ilgili tuhaf iddialar yer aldı. Savcı, "Suriye devleti ile El Kaide ve IŞİD gibi terör örgütleri arasında ciddi bir çatışma yaşanmadığını öne sürdü.

Adana Başsavcıvekili Ali Doğan'a göre; Suriye devleti yıllardır fiili olarak savaştığı El Kaide ve İŞİD gibi radikal dinci terör örgütleriyle işbirliği içinde. İddia ile ilgili hiç bir somut delil sunulmadı. Konu kamuoyunda sıklıkla gündemende denildi ancak iddiayı kimin ne zaman, nasıl gündeme getirdiği belirtilmedi.

İddianamede "El Kaide'nin Niğde'deki terör saldırısı gibi eylemlerle Suriye Devleti tarafından Türkiye'ye karşı kullandığı öne sürüldü, ancak bu iddia ile iglili de bir tespite yer verilmedi.

13 jandarmanın casusluktan yargılanacağı iddianamede, şüphelilerin amacı "Türkiye'yi Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Lahey Adalet Divanı'nda yargılatmak" olarak belirtildi. İddianameye göre şüpheliler, "Suriye'ye karşı Türkiye'nin elini zayıflatmak" istedi. Savcılık MİT'in Suriye'ye mühimmat taşımasını ise yasal faaliyet olarak tanımlandı.

İddianamede Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "Esed" olarak anılması da dikkat çekti.

Haber: Özer Sürmeli

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

adaletle yönetim :

hukuk dersi böyle verilir.alkışlamak lazım

hayri durak :

iddianameyi tanzim eden savcı bu şekilde iddaname düzenlemek zorunda aksi halde darbeci savcı olur takipsizlik kararı veremez ne olur sürgüne gider önceki savcı sürgün edilmedimi.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar