banner864

MİT Yasası Genel Kurul'a geliyor 27 Şubat 2014, 23:07

MİT'e olağanüstü yetkiler verilmesini öngören yasa teklifi Meclis İçişleri Komisyonu'nda kabul edilmesinin ardından Genel Kurul'a geliyor. MİT’in terör örgütleri ile görüşmelerini yasal zemine oturtan teklif, Milli Eğitim Bakanlığı tasarısı görüşmelerinin ardından ele alınacak.
MİT'i olağanüstü yetkilerle donatan yasa teklifi Meclis'te. Teklif, dersdhane düzenlemesini de içeren Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili yasa teklifi görüşmelerinin bitmesinin ardından, Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak.

İçişleri Komisyonu'nda kabul edilen tasarıda, Meclis'e gönderilmeden önce küçük rötuşlar yapıldı. Basına yönelik ceza üst sınırının 12 yıldan 9 yıla indirilmesi "yumuşatma" olarak sunuldu.

Tasarıda MİT'in terör örgütleri ile görüşmesini yasal zemine oturtulmasına yönelik madde aynen korundu. MİT’in dinleme yapabilmesi için teklifte öngörülen mahkeme kararı, önergeyle "acil durumlarda tek hakim kararı" olarak kolaylaştırıldı. MİT’in yurtdışında operasyon yapabilmesine ilişkin yetkide hiçbir değişiklik yapılmadı. "MİT Bakanlar Kurulu'nun verdiği görevi yerine getirir" ifadesi ile de MİT'e sınırsız ve ucu açık yetki veren madde de korundu.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar