MİT'e rekor bütçe 19 Ekim 2013, 14:16

Son günlerde tartışmaların odağında olan Milli İstihbarat Teşkilatına 2014 bütçesinde rekor düzeyde kaynak ayrıldı. Maliye Bakanlığı tarafından Meclis'e sunulan 2014 yılı bütçesinde MİT'e 1 milyar 58 milyon lira tahsis edilmesi öngörüldü. Bu bütçeyle MİT Başbakanlık ve birçok icracı bakanlık bütçesini geride bıraktı.
 Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı, 2014 bütçesine Milli İstihbarat teşkilatına tam 1 milyar 58 milyon kaynak ayrılması öngörüldü. 
Maliye Bakanlığı 2014 bütçe teklifini bayram öncesi Meclis'e sundu. Son beş yılda harcamaları ikiye katlanan MİT'e tahsis edilmesi planlanan kaynak Başbakanlıkı bütçesini bile gölgede bıraktı. 2014 bütçesinde Başbakanlığa ayrılan ödenek 993 milyon lira da kaldı. 

MİT'e ayrılan 1 milyar liranın üzerindeki ödenek bir çok icracı bakanlığın bütçesini de geride bıraktı. 2014 bütçesinde Kalkınma Bakanlığı'na 970 milyon lira, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na 664 milyon lira bütçe ayrıldı.

MİT'e 2010 yılında ayrılan 523 milyon liralık ödenek 2011'de 665 milyon liraya çıktı. Bu rakam 2012 yılında 751 milyon liraya dayandı. Bu rakam da MİT'in harcamaları için yeterli olmadı. 2012 yılın da MİT harcamaları olağanüstü arttığı için ek bütçe talep etti, kurumun yıl sonu harcaması 815 vmilyon liraya çıktı. 2012 yılının yaz aylartında Suriye'ye yönelik örtülü operasyonlar artmış, çatışmalar yoğunlaşmıştı. MİT'in 2013 bütçesi 995 nilyon liraya yükseldi. 

MİT son iki yılda özellikle Suriye eksenli yürüttüğü faaliyetlerde tartışmaların odağında olan bir kurum. MİT Suriye'li silahlı muhalefete verdiği destek nedeniyle sıkça eleştirilerin hedefi oldu. Teşkilatın özellikle muhalif grupların Suriye'ye geçişlerini "trafik polisi gibi kontrol edip yönelendirdiği" bilgisi  Amerika'nın önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal'de yer almıştı. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

serkan acarel :

diyanet bütcesi yükseldi, mit bütcesi yükseldi, kameralar la yatak odasina girmek serbest, internet de akp ye karsiysan, hapis cezasi bile cikaracaklar bu gidisle, devam akp, siz devam edin, ama sunu sakina unutmayin, eger türk gencin sabri tasarsa, o zaman kacicak delik ariyacaksiniz. siz ülkenin suyunu cikardiniz beh, artik yeter demek noktasina geldik gectik bile millet !

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar