MİT'in cihatçıları Kiev'i karıştırıyor 11 Aralık 2013, 14:18

Rus ve Fransız basınına göre, MİT, CIA ve Hizbul Tahrir bağlantılı yüzlerce Kırımlı Tatar cihatçıyı Suriye’den geri çekip, ‘acilen’ Ukrayna’ya, Kiev’deki AB yanlısı kışkırtmalarda, güvenlik güçlerine karşı göstericilere ‘güvenlik sağlaması’ için görev verdi
  Ukrayna’da devam eden Avrupa Birliği yanlısı gösterilerde Türk İstihbaratının da parmağı olduğu iddia edildi. Fransız, Ukrayna ve Rus Basınında çıkan haberlere göre, MİT, Türkiye’de eğittiği ve Suriye’yi karıştırmak için bu ülkede kullandığı ayrılıkçı ve cihatçı Tatarları, Ukrayna’ya gönderdi. Egalite et Réconciliation adlı Fransız haber sitesinin haberine göre, onlarca Kırımlı cihatçı Tatar, 22 Kasım tarihinde MİT tarafından Suriye’den çıkarılmış ve Türkiye üzerinden Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Sivastopol uçağı ile Ukrayna’ya götürülmüş. Ukrayna istihbarat teşkilatı (Güvenlik Servisi-SBU) ve Kırımlı Kazak topluluğunun verdiği bilgilere dayanan habere göre, 21 Kasım tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de “Avromeydana”, yani “Avro devrimi” adı altında başlayan gösterilerde yer alan Kırımlı Tatarlar ‘meydanın güvenliği konusunda görevlendirildi’. Rusya’nın Kazan kentinde faaliyet yürüten ayrılıkçı ‘Azatlık’ adlı hareketin de desteğini alan Kırımlı ‘güvenlikçiler’, Tatar Gençlik Birliği Azatlık'ın başkanı Nail Nabiullin’den de ‘siyasi’ destek alıyor.

Dün Şam’a, bugün Kiev’e 

Svobodnaya Pressa adlı bir Rus haber sitesine göre, söz konusu Cihatçı Tatarlar Kırım ve Batı Ukrayna’nın dağlarında kamplarda eğitildikten sonra 15-20 kişilik gruplar halinde Kiev’e gönderiliyorlar. Kiev’de AB yanlısı göstericileri korumak için giden militanlar ise en iyi eğitilmiş olanları ve Suriye’de Beşar Esad’a karşı yürüttükleri saldırılara ‘acilen ara verip’ Türkiye üzerinden Ukrayna’ya döndüler. Habere göre, bu birimin son eylemi Suriye’nin başkenti Şam’a yakın Hıristiyan kasabası olan Deir- Attiyeh’de isyancılarla işbirliği yapmayı reddeden 10 doktoru öldürmek oldu. 

Cihatçı Kırımlılarla ilgili ilk açıklama Kırımlı Kazaklar Konseyi Şefliğinden geldi, hemen ardından Ukrayna İstihbaratı da bilgiyi onaylayan bir açıklama yaptı. Svobodnaya Pressa haberine göre, Ukrayna’da AB yanlılarını koruyan söz konusu Cihatçı Tatarlar Uluslararası Hizbul Tahrir üyesi. Haber, Kırımlı Müslümanların müftüsüne dayanıyor. 

Sivastopol’da da AB eylemi

Kırım Haber Ajansı QHA’nun muhabiri Liana Menumerova’nın Sivastopol’dan yaptığı 26 Kasım tarihli haberine göre, binlerce Kırımlı Tatar Kiev’deki gösterilere gitmek üzere Bölgesel Tatar yönetiminden izin istedi. Kırım Meclisi Dışişlişkiler Sorumlusu Ali Hamsin’in yaptığı açıklamaya göre, Tatar halkı Kiev’e gitmeden önce Meclisten temsilci istediler ve Kırım bayrağını temsilen taşımak konusunda talepte bulundular. Hamsin, meclis olarak Kırım halkının bu girişimini olumlu karşıladıklarını ve bu girişimin toplumdaki yüksek demokrasi anlaşına işaret ettiğini belirtti. 

QHA ajansının haberine göre, Kırım Meclisi üyesi milletvekili Alim Velliullah da Facebook sayfasından Kiev’deki Evromaydana eylemindeki resimlerini paylaştı. Haberde 24 Kasım günü Sivastopol, Akmescit’te de “Ben AB’yi seçiyorum” adlı bir eylemin yapıldığı hatırlatıldı. Fransız haber sitesi Egalite et Réconciliation’un yorumuna göre, Kırımlı Tatarlar’ın hesabı, Ukrayna’nın AB’ye girmesi durumunda özerk olabilecekleri ve bir ihtimal Brüksel’in baskısıyla bağımsızlık bile kazanabilecekleri yönünde.

Aydınlık

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar