Mustafa Kemal'in karargahındaki bayraklar yenilendi 16 Mart 2015, 17:25

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Türkiye Liseliler Birliği (TLB) 18 Mart’ta Çanakkale’ye gerçekleştirecekleri ziyaret öncesi TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Emre Alican Yücel ve Çanakkale il yönetiminden oluşan bir heyet Çanakkale Yürüyüşü'nün ilk durağı olan Bigalı Köyü'nü ziyaret etti. Ziyaret öncesi TGB yöneticileri, Bigalı Köyü Muhtarı Burhan Çetin'in verdiği bilgi doğrultusunda köyün bütün evlerinde ve köy girişinde bulunan iki sancakta asılı olan Türk bayraklarının eskidiğini ve yıprandığını öğrenmişti. Bu bilgi üzerine yapılan ziyarette köy muhtarına TGB heyeti tarafından yeni bayraklar teslim edildi. 18 Mart ziyaretleri öncesi eskiyen bayrakların yerine gençler tarafından köy muhtarı ile birlikte yenileri asıldı. 
TARİHİ KARARGÂH: BİGALI
Bayrak teslimi sırasında TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu Atatürk gençliği olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını dile getirdi ve Bigalı köyünün tarihteki yerini vurguladı. İlhamoğlu: “Bigalı Köyü 18 Mart yürüyüşümüzün ilk durağı. Tarihi önemi çok büyük... Çanakkale Savaşı'nda 19. Tümene ve Mustafa Kemal'e ev sahipliği yapıyor, Mustafa Kemal'in karargâhı oluyor. Conkbayırı eteklerinde düşmanı karşılayan 57. Alay bu köyden harekete geçiyor. Ve o günden bu güne Bigalı Köyü her sene binlerce yurttaşı kucaklıyor, ev sahipliği yapıyor. Tarihi zaferin 100. yılında Bigalı Köyü bu sefer Türkiye Gençlik Birliği'ne ev sahipliği yapacak, binlerce genci karşılayacak ve tarihi ile buluşturacak. Bu sebeple bu köyde bulunmaktan, sizlerle tanışmaktan, buradaki tarihi havayı solumaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Bir kez daha Bigalı Köyü'ne ve siz Muhtarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
UMUT VERDİNİZ
Köy Muhtarı Burhan Çetin ise bayrakları teslim alırken şu sözleri söyledi: “Gençlerin bu tarihi havayı soluması ve yaşatmaya çalışması bizi çok mutlu etti. Bigalı Köyü'nün tarihi önemi çok büyük… Mustafa Kemal'in evi de şu an müze olarak bulunuyor bu köyde. Her sene binlerce ziyaretçi bu köyü ve evi gezerek milli duygularını bir kez daha açığa çıkarıyor ve vatanına bağlanıyor, tarihinin önemini kavrıyor. Bu yüzden köyün tarihi yapısını, dokusunu korumak çok önemli… Siz, geleceğimiz olan gençler de bu yapıyı korumak için buradasınız.  Umut verdiniz bize. Köy adına teşekkürlerimizi iletiyorum Türkiye Gençlik Birliği'ne.”

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Murat EŞBAHOĞLU :

helal size gençlik

önder kadan :

tgb taşla okul sopayla sira yumurtayla yemek yapan tam bağimsizliktan yana olan bi̇r örgüttür.......

Mehmetler :

tgb li genclerimize helal olsun,hepsine tesekkürler.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar