banner864

Müzakereler 2. gününde! 27 Ocak 2015, 16:19

Rusya'nın başkenti Moskova'da başlayan Suriye müzakereleri ikinci gününde. Muhalifler ilk günde ortak zemin aradı, görüş birliği yapılan konular ve ayrılık noktaları tartışıldı. Toplantıya 30 kadar delege katıldı. Yarınki toplantıya Suriye hükümetini temsil eden heyet de katılacak.
Moskova'daki Suriye görüşmelerinin ilk günü geride kaldı. 
Suriye krizine siyasal bir çözüm için Rusya'nın başlattığı müzakere sürecinde Suriyeli muhalif gruplar Moskova'da bir araya geldi. Toplantıya Suriye'den 30 kadar delege ile bağımsız siyasetçiler katıldı. Suriye Devrimi ve Muhalefet Güçleri Ulusal Koalisyonu müzakere masasında yer almadı. 

Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmelerin ilk gününde muhalifler ortak zemin aradı. Suriye Vatansever ve Demokratik Eylemler Birliği'nin Genel Sekreteri Mahmud Murray, görüşmelerin ilk gününde muhalif grupların, ayrıldıkları noktalar ve görüş birliği yaptıkları konuları tartıştıklarını söyledi. Müzakereleri önemli ve başarılı bulduğunu belirten Murray, "Bugünkü görüşmelerde aynı fikirde olduğumuz noktaları daha iyi belirlemeyi ve Suriye hükümeti heyetinin karşısına ortak bir duruşla çıkmayı umuyoruz" diye konuştu.

Müzakelerle ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi. Açıklamada, "Moskova'da oluşturulacak ortak platform üzerinden Suriye hükümeti ile muhalifler arasında kapsamlı bir diyalog sürecini başlatmalarını umuyoruz" denildi. 

Çarşamba günü yapılacak toplantılarda Suriye hükümeti heyeti ile muhalifler masaya oturacak. Müzakereler 29 Ocak'a kadar sürecek. 


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar