banner864

NATO eski Genel Sekreteri'nden Suriye açıklaması 20 Aralık 2014, 16:32

Batı "Suriye'de siyasi çözüm", AKP ise "Savaşın sürdürülmesini" istedi. Eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Esad'ın ortadan kalkması durumunda parçalanmış muhaliflerin birbiri ile savaşacağını" belirtti. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise "Suriye rejiminin hareket edemez hale gelmesini sağlamalıyız. Bu kapsamda uçuşa yasak bölge şart" dedi.
Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde "Ortadoğu’da Barış: Aktörler, Sorunlar ve Çözüm Arayışları" konulu sempozyum düzenlendi. Konuşmacılardan biri eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen diğer de Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tu.

Rasmussen, Suriye'ye ilişkin değerlendirmesinde "Suriye’de rejim o kadar inatçı ve muhalefet o kadar parçalanmış durumda ki Esad’ın ortadan kalkması halinde bunların birbiriyle savaşacağı ihtimalini gözardı edemeyiz." dedi. Krize çözüm olarak da Bosna modelini öneren Rasmussen, "Bunun için seçilecek yol Bosna Hersek’teki model uygulanmalı, iktidar erkini devlet çerçevesi içerisinde yerel halkla paylaşılmasıdır. Bu mükemmel bir çözüm değil ama Bosna’da uygulandığında savaş durdu" diye konuş.

"Tampon bölge" stratejisinin Suriye'deki bazı bölgeleri işgal etme anlamına geleceğini belirten Rasmussen, "bunun için asker gerekeceğini ve uluslararası kamuoyunun bu gerekçeden dolayı isteksiz kaldığını" vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise, Suriye'deki kriz devam edeceğini söyledi.

Kurtulmuş, "Suriye rejiminin hareket hareket edemez hale gelmesini sağlamak lazım." dedi, "uçuşa yasak bölge" talebini yineledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar