Necdet Özel: Milli çıkar gerektiğinde her coğrafyada görev yapabiliriz 29 Mayıs 2015, 14:08

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Hava Kuvvetlerinin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Genelkurmay Başkanı Hava Kuvvetlerinin millî çıkarların gerektirdiği her coğrafyada ulusal ve uluslararası olmak üzere görev yapabileceğini belirttti.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Hava Kuvvetlerinin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Genelkurmay Başkanı Hava Kuvvetlerinin millî çıkarların gerektirdiği her coğrafyada ulusal ve uluslararası olmak üzere görev yapabileceğini belirttti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Hava Kuvvetlerinin kuruluşunun 104’üncü yıl dönümünü nedeniyle mesaj yayımladı.

Genelkurmay Başkanı, "Hava Kuvvetleri, bütün harekât ortamının komuta ve kontrolünün sağlanmasında Silahlı Kuvvetlerin adeta gözü kulağı konumundadır." ifadelerini kullandı.

Orgeneral Necdet Özel, mesajında güçlü bir silahlı kuvvetleri vurgusu yaptı.

Özellikle ülkemizin yakın çevresindeki güvenlik ortamı da dikkate alındığında, güçlü bir Silahlı Kuvvetlere ve özelinde de güçlü bir hava, uzay ve bilgi gücüne sahip olmak bir zorunluluk hâline gelmiştir.

Genelkurmay Başkanı hava kuvvetlerinin millî çıkarların gerektirdiği her coğrafyada ulusal ve uluslararası olmak üzere görev yapabileceğini vurguladı.


Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hava Kuvvetlerimizin Değerli Mensupları;

Askerî havacılık tarihinde ilkler arasında yer alma onurunu bir asrı aşkın geçmişinde elde ettiği üstün başarılarla perçinleyerek, ülkemizin engin semalarındaki hâkimiyetinin çelik kanatlı sembolü olan Hava Kuvvetlerimizin kuruluşunun 104’üncü yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşıyoruz.

Günümüzde, ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya başta olmak üzere, tüm dünyada değişim ve dönüşümün her geçen gün hızlandığı, tehdit ve risklerin siber uzayı da kapsayacak şekilde arttığı gerçeğinden hareketle, özellikle ülkemizin yakın çevresindeki güvenlik ortamı da dikkate alındığında, güçlü bir Silahlı Kuvvetlere ve özelinde de güçlü bir hava, uzay ve bilgi gücüne sahip olmak bir zorunluluk hâline gelmiştir.

Hava gücü, sahip olduğu sürat, esneklik, menzil, geniş görev yelpazesi ve taarruzda sunduğu yenilikçi ve eşsiz yetenekleri ile her seviyedeki hedefe etkinlikle nüfuz edebilen bir kuvvet olma özelliğine sahiptir. Vurucu gücünün dışında Hava Kuvvetleri, bütün harekât ortamının komuta ve kontrolünün sağlanmasında Silahlı Kuvvetlerin adeta gözü kulağı konumundadır. Bu özelliği sayesinde; terörle mücadeleden sıkça icra edilmeye başlanan insani yardım harekâtına kadar birçok harekâtta önemli roller üstlenmeye başlamıştır.

Bu gerçeklerin ışığında, kendi personelinin yerli imkânlarla geliştirdiği modern silah sistemleri ve teknolojilerle yenilenen ve güçlenen Türk Hava Kuvvetleri; günümüzde katıldığı her türlü eğitim, tatbikat ve yarışmada elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettirmekte, iştirak ettiği ulusal ve uluslararası harekâtlarda yerine getirdiği görevlerle millî çıkarların gerektirdiği her coğrafyada etkinlikle görev yapabileceğini kanıtlamaktadır.

Hava Kuvvetlerimiz, askerî alandaki üstün başarılarının yanı sıra, dünyanın her yerinde mağdur durumdaki insanlara uzanan bir yardım eli olmuştur. Türk Hava Kuvvetleri, Pakistan’daki depremden Libya’daki sivil ve yaralıların tahliyesine ve Afganistan’da icra ettiği Kabil Meydan Komutanlığı faaliyetlerinin yürütülmesine kadar bu sorumluluğu kısa sürede benimseyen ve örnek derecede yerine getiren bir kuvvet hâline gelmiştir.

Gücünü tarihinden ve nitelikli personeline olan güveninden alan Türk Hava Kuvvetlerinin “bölgesinde lider, kıtasında etkin bir hava, uzay ve bilgi gücü” olma vizyonu çerçevesinde ortak aklın ürünü karar verme süreci ve insan odaklı yönetim anlayışından azami ölçüde faydalanarak ortaya koyduğu çalışmaları memnuniyetle izlemekteyim.

Kuruluşunun 104’üncü yıl dönümü vesilesiyle, yüce milletimizin hizmetinde ortaya koyduğu başarılarla gurur kaynağımız olmaya devam eden Türk Hava Kuvvetlerimizin personelinden, vatan semalarının özgür kalması uğruna hayatlarını feda eden, başta 2015 yılı içerisinde Malatya ve Konya’da meydana gelen elîm kazalar sonucu şehit olan kahraman pilotlarımız; Hv.Plt.Kur.Bnb. Salih SEZER, Hv.Plt.Kur.Yzb. Mustafa DELİKANLI, Hv.Plt.Kur.Yzb. Mustafa TANIŞ, Hv.Plt.Ütğm. Zeynel Özgür ÖZBAHÇECİ, Hv.Plt.Ütğm. Osman Onur ÖZKAYA ve Hv.Plt.Ütğm. Yasin ATALAY olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.

Başta Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın ÖZTÜRK olmak üzere, özverili ve başarılı çalışmalarıyla Hava Kuvvetlerimizin ulaştığı bu saygın konumun daha da yükseltilerek gelecek yıllara taşınması için yoğun emek sarf eden, motivasyonu vatanseverlik ve vazife aşkı olan fedakâr mensuplarını ve onlara destek veren kıymetli aile fertlerini en içten duygularımla kutluyor, kendilerine başarı ve esenlikler diliyorum."

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Alev Demir :

ege'deki yunan tacizlerine gıkınız çıkmaz, ama mazlum suriye'nin tepesinde dönen amerikan predatörlerine eskortluk yaparsınız. sizin milli çıkar anlayışınız bu işte.

E.Özaydin :

sayin kurmay baskanai !... yunanistanin ege denizinde isgal ettigi adalar milli cikar icerisinde mi yok sa disinda mi ? bunun icin sizin bir görev sorumlulugunuz veya angajman kurallariniz var mi ? yoksa o angajman kurallari suriye topraklarinda karliam yapan teröristlari korumak macli mi ?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar