banner864

Netanyahu'nun Sorunlu ABD Ziyareti Başladı 02 Mart 2015, 10:55

 İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Amerikan Kongresinin ortak oturumunda yapacağı tartışmalı konuşma için Washington’a gitti.

Netanyahu,İsrail'den ayrılırken yaptığı açıklamada İran ile bir nükleer anlaşmayı durdurmak için “tarihi bir görev” üstlendiğini ve ülkesinin geleceğini korumak için elindeki her gücü kullanacağını belirtti

Temsilciler Meclisinin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehner’in Netanyahu’yu Obama yönetiminden habersiz konuşma için Kongreye davet etmesi Beyaz Sarayın tepkisine neden olmuştu.

Başkan Obama, kararın duyurulmasından sonra Netanyahu ile görüşmeyeceğini açıkladı. Demokrat Kongre üyelerinden bazıları Netanyahu’nun 3 Mart'ta yapacağı konuşmayı boykot edeceklerini açıkladı. Kongredeki bu tür oturumlara katılması geleneksel olmasına karşın rağmen Başkan Yardımcısı Joe Biden, Netanyahu’nun ziyareti sırasında yurt dışına çıkacağını bildirdi.

Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, geçen hafta Netanyahu’nun konuşmasını ABD-İsrail ilişkileri açısından “yıkıcı” bir girişim olarak niteledi.

Netanyahu’nun ABD Kongresinde konuşması sadece ABD’de değil ülkesinde de politik bölünmelere yol açtı.
Etiketler

Yorumlar

yikilsinlar :

mazlümlarin katilleri ,,,ilahi adalet tecelli edecektir elbet

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar