banner864

New York Times'dan çarpıcı başyazı 09 Ekim 2014, 18:23

Amerika'nın en önemli gazetelerinden New York Times, Ayn El-Arap'ta yaşanan olaylarla ilgili Türkiye'ye yüklendi. Gazetenin "tehlikeli oyun" başlıklı başyazısında, "Eğer Türkiye Kobane'ye müdahale etmezse, Türkiye'deki Kürtlerin kızgınlığı artacaktır" ifdesi kullanılması dikkat çekti.
ABD, Türkiye'ye art arda heyetler gönderirken New York Times'da çarpıcı bir başyazı kaleme alındı. Makalede, Türkiye'nin PKK kontrolündeki Ayn El Arap'ı korumamasına tepki gösterildi.

New York Times, Ankara'nın PKK'yı zayıflatma ve Esad'ı devirme politikasını; Erdoğan'ın Obama'yı zorlayan bir güç denemei olarak değerlendirdi. 

"Erdoğan Obama İle Güç Denemesi Yapıyor"

Güçlerini bir kenarda tutarak ve sözgelimi Kürt savaşçılarının Türkiye sınırından savaşmak için geçmelerine izin vermek gibi, her türlü yardımı redderek, sadece Kürtleri zayıflatmayı değil, ABD’yi nefret ettiği Esad’ın devrilmesi konusunda zorlamak için Obama ile güç denemesine girmektedir.

ABD'nin başını çektiği koalisyon ülkelerinin kafasının karışık olduğu vurgulanan yazısıda Obama'nın önceliğinin Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad olmadığı keydedildi. yazıda, "Türkiye sınırında bir tampon bölge kurulmadıkça, asker göndermeye yanaşmıyor" denildi.

NewYork Times, Tayyip Erdoğan'ın tutumunun bir NATO müttefikine yakışmadığını dile getirdi.

"NATO MÜTTEFİKİNE YAKIŞMIYOR"

Erdoğan'ın davranışlarının bir NATO müttefikine yakıştığı söylenemez. Erdoğan Kobani'yi savunmayı ve IŞİD'le mücadeleye ciddi biçimde katılmayı reddederse, vahşi bir terör örgütünün güçlenmesinin ve sınırında zehirli, uzun vadeli istikrarsızlık oluşmasının önünün açacak.

Yazı Türkiye'ye açık tehdit ile noktalandı.

"Kürtlerin Kızgınlığı Artacak"


Suriye’li Kürtlereyardım etme konusundaki çekingenliği Türkiye’de Kürt azınlığın öfkesine neden olmuştur. Erdoğan Kobani’yi savunmakla, Irak’ta olduğu gibi özerklik amacıyla  sınır bölgesinde fiili kontrol sağlayan Suriyeli Kürtleri güçlendirmekten korkmaktadır. Eğer Kobani düşerse, Kürtlerin kızgınlığı artacaktır.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Ahmet :

Masumlar ölürken kimsenin sesi çıkmadı baktılar pkk yok oluyor Türkiye yardım etsin yok öyle yağma orada kollamamız gereken Türkmen kardeşlerimizdir sınır ötesi operasyon gereklidir ama pkk dahil tüm teröristleri yok etmek için!!!

mehmet onur :

vahşi bir terör örgütü olan işidle mücadele etmezsek yine bir vahşi terör örgütü olan pkk ile kol kolamı olmalıyız uyanın artık büyük kürdüstanı kurmak için bunlar bir tiyayatro mehmetçiğimi pkk ile yan yana savaştırmayalım aktütün ne oldu?

mdd :

kürtlerin azgınlığı artacakmış. bu kürt kardeşlerimize hakarettir azgınlık hayvanlara aittir. o yüzden kürt kardeşlerimizin değil çocuk katili apo liderliğindeki pkk azgınlığı desen daha doğru olur

Mdd :

haydi erdoğan şu obamaya bir ha.....r çeksene. yürek ister

Aytekin :

Kobaniden bize ne. Syriyenin iç meselesidir. Keşke aynı hassasiyet Türkmenler için gösterilseydi.

tülin :

türkmenler katledilirken gıkınız çıkmadı şimdi niye sesiniz çıkıyor gidin kendiniz savaşın kürtler kızacakmış demiyorsun ki pkkyı kışkırtıp üstünüze salacağım

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar