banner864

O hakim ve savcılar tek tek incelenecek 05 Nisan 2015, 16:23

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Türkiye'nin kaderini etkileyen çok sayıda dava ve soruşturma için harekete geçti. HSYK; Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk ve Kozmik oda gibi davaların hâkim ve savcılarını mercek altına aldı.
Ülke gündemine damga vuran, çok sayıda insanın kaderini etkileyen, mağduriyetlere ve ölümlere neden olan kumpas davalarına bakan hâkim ve savcılar tek tek incelenecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan 236 sanıklı Balyoz kumpası, Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararıyla bozuldu. Genelkurmay'ın Kozmik Oda'sına girilen Bülent Arınç'a suikast iddiasının asıl hedefinin ise "çok gizli sırların ele geçirilmesi" olduğu anlaşıldı.

Yüz binlerce vatandaşın mağdur edildiği KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili soruşturması da, savcının değişmesiyle kaderi değişen soruşturmalar arasına girdi.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, altından F tipi örgütün çıktığı bu kumpas dosyalarında görev alan hâkim ve savcıları mercek altına aldı.

Yeniden yapılandırılan HSYK, örtbas edilen çok sayıda şikâyeti raftan indirmeye başladı. Bazı yargı mensupları açığa alınırken, bazıları hakkında da inceleme ve soruşturma kararı alındı.

İddiaları tek tek inceleyen HSYK'nın kumpasa karışan hâkim ve savcılarla ilgili kararlarını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor. Haklarında çok sayıda iddia bulunan hâkim ve savcıların meslekten ihracı da gündemde.

Haklarında inceleme ve soruşturma yapılan yargı mensupları arasında; Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Kozmik Oda, KPSS, MİT TIR'larına Baskın ve Kurtoğlu davalarına bakan mahkemelerin başkanları, üye hâkimleriyle savcılar yer alıyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder