banner864

O ildeki seçimlerin iptalini istedi 10 Nisan 2014, 13:06

CHP, Antalya seçim sonucu için Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz dilekçesi verdi. Seçimlerin iptalini isteyen CHP Büyükşehir Adayı Profesör Doktor Mustafa Akaydın, "milletimiz hakkını Yüksek Seçim Kurulu'nda arayacağız" dedi.
Seçimlere yaptıkları 29 itiraz başvurusu reddedilen CHP Antlaya İl Başkanlığı ve aday Mustafa Akaydın, Antalya'daki seçimlerin iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu.

İl seçim kurulunundan da olumsuz yanıt alan CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu.
"Seçimlerin sonucunu oy atanlar değil sayanlar belirlemiştir"

AKP'li Menderes Türel 23 bin farkla seçimleri önde götürdü. Ancak, mührüsüz torbalar, geçersiz sayılan 54 bin oy ve tutanaklardaki belirsizlikler akıllarda soru işareti bıraktı.
"54 bin geçersiz oy bu bir rekordur Antalya tarihinde. Bu oylar sayılırsa bile sonuç değişir. Kepez tutanaklarının tamamı karalamadır. Gözümle gördüm. Zihinsel engellilere oy kullnadırmışlardır bu bile seçimin iptalini gerektrir"

Seçimlerin iptalini isteyen CHP'liler ve Belediye Başkan adayı Profesör Doktor Mustafa Akaydın, çareyi YSK'ya başvurmakta buldu.
"Bu ret kararına karşı milletimizin hakkını YSK'da aramak için başvuru yapıyoruz. YSK'da hukuk yollar tükenirse Anayasa Mahkemsine gideceğiz o da olmazsa AİHM başvuracağız"

Daha önce ilçe ve il seçim kuruluna itirazda bulunan CHP'liler, verilen kararın aceleye getirildiği görüşündeler.
"19 ilçeye başvurduk klasörler dolusu delillerle itiraz ettik. İl seçim kurulu bunları bir saat gibi bir sürede inceledi ve itirazımı reddetti."

CHP il binasında açıklama yapan Mustafa Akaydın, Menderes Türel'e verilen mazbatanın da usulsüz olduğunu söyledi.
"7 Nisan'da bize tebliği edilen tutanaktan bir gün önce 6 Nisan'de Türel'e oldu bittiyle mazbata verildi.Dünya hukuk tarihinde görülmemiş bu uygulam içinde hukuk yoluna başvuracağız iptali isteyeceğiz"
Antalya Anadolu Kadınları da seçime şaibe karıştığı gerekçesiyle YSK'nın kapısını çaldı.


ulusalkanal.com.trYorumlar

muharrem elçi :

memkeletin her yerindeki seçimler şaibeli iken neden toptan bir iptal istemez de kendini kurtarmaya çalışır bu başkan adayları? silivrideyken olduğu gibi sadece beni çıkarın diyenler de bunlardı değil mi?unutmuşum özür..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar