banner864

O suikastı Ulusal Kanal'a anlattı 25 Ekim 2013, 21:41

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, 22 Ekim 1993'te Lice'de PKK'lı teröristlerle yaşanan çatışma sırasında şehit düştü. Diyarbakır Başsavcılığı'nca hazırlanan bir iddianamede ise Aydın'ın PKK tarafından değil, TSK personeli tarafından öldürüldüğü savunuldu. Olayın yaşandığı dönemde Diyarbakır Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olan Korgeneral Hasan Kundakçı Lice saldırısını Ulusal Kanal'a anlattı.
Naci Eriş 

Olaydan 2 ay önce göreve atanan Kundakçı, göreve gelirgelmez Diyarbakır'ın kuzey bölgesinde yuvalanan PKK'lılara karşı yoğun operasyonlar başlatıldığını belirtti.

“Ben göreve başlamadan 2 ay önce 33 er olayı yaşanmıştı. Her taraf terörist doluydu. Göreve başlar başlamaz Diyarbaır'ın kuzeyini kontrol altına almaya giriştik. Güzel sonuçlar aldık.”

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın şehit edildiği 22 Ekim günü de bu operasyonlardan biri yürütülüyordu. Operasyonu bizzat yöneten Kundakçı, bir önceki gün 22 kadın ve çocuğun ölüdürüldüğü Silvan'ın Kasımlı Köyü'ne taziye ziyaretindeydi. Bir sonraki hedef ise, PKK Elebaşı Şemdin Sakık'ın kıstırıldığı Şenyayla bölgesiydi.

“Bölgedeki sorumlu terörist Şemdin Sakık'tı. Biz de o bölgeye gidip kesin sonuç alacaktık”

Askerin bölgeyi kuşatıp çemberi daraltması üzerine, PKK Lice'ye ani bir baskın düzenledi. Baskında, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın şehit edildi. Kundakçı da, derhal bölgeye hareket etti.

Kundakçı yaklaşık 3 saat sonra ilçeye ulaştı. Lice'de saatlerce devam eden çatışma hala sürüyordu. Uzun süren çatışma sonunda TSK Lice'de kontrolü sağladı. Bahtiyar Aydın'ın cenazesi helikopterle Diyarbakır'a götürüldü.

Olayı bizzat yaşayan Kundakçı, bugün ortaya atılan iddiaların tarihi saptırmak olduğunu söyledi. Bunun için gizli tanıkların kullanıldığını söyleyen Kundakçı, gizli tanıkların kimliğine dikkat çekti.


“Gizli Tanıklar var burada. O da terörist. Siz buna itibar ediyorsunuz. Tabi meydan PKK'lılara kalırsa, ne varsa lehlerine onu çıkaracaklardır. Ben PKK'lı teröristten beni övmesini mi bekleyeceğim? Bu tarihi saptırmaktır. Biz de tabi buna karşı mücadele etmeye, gerçekleri anlatmaya devam edeceğiz.”
 
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

kahramanlar :

bir milletin kahramanına sahip çıkması kendine sahip çıkmasıdır.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar