O villalar yıkılabilir 15 Temmuz 2015, 19:08

İzmir'deki Urla villalarının bulunduğu alanın birinci derece SİT alanından üçüncü derece SİT alanına dönüştürülmesi kararının yürütmesi durduruldu. Mahkememe gerekçesinde, SİT derecesinin düşürülmesi işleminin hukuka aykırı olduğunu belirtti.
İzmir’in Urla İlçesi Zeytineli köyünde, villalarının bulunduğu alanın 3. derece SİT alanına dönüştürülmesine yürütümeyi durdurma kararı verildi. Böylece üzerinde villaların bulunduğu alanın imara açık olmadığı mahkeme tarafından da tescillenmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden işadamı Mustafa Latif Topbaş’ın yaptırdığı villaların bulunduğu bölge Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından birinci derece SİT alanından, yapılaşmaya izin veren 3’üncü derece doğal SİT alanı statüsüne geçirilmişti.

Bölgedeki hak sahipleri, işlemin iptali istemiyle dava açtı. Davaya bakan İzmir 2. İdare Mahkemesi 3 kişilik bilirkişi heyeti belirledi. Heyet bölgedeki incelemelerinden sonra 18 sayfalık rapor hazırladı. Raporda, bölgenin "kesin korunacak hassas olan’ birinci derece doğal SİT olarak kalması gerektiği kanaatine varılmıştır." tespiti yer aldı.

Davacılar bu kez bu raporun "villaların ruhsatlı hale gelmesinin yolunu açacağı" görüşüyle itiraz etti. 2. idare mahkemesi de sit derecesinin düşürülmesine ilişkin karar için yürütmeyi durdurdu. Gerekçede SİT derecesinin düşürülmesi işleminin hukuka aykırı olduğu belirtildi.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

E.Özaydin :

o villalari yikacak türkiyede hukuk gücü yoktur , varsa sarayi yiksinlar, hukuk belki karar alir ama onu uygulayacak devlet gücüne türkiye cumhuriyeti sahip degil , o gücü olsaydi zaten o villar ve o saray yapilamazdi,

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar