banner864

Öcalan istedi, AKP yaptı! 16 Nisan 2015, 13:35

AKP Hükümeti, İmralı'da yürüttüğü müzakerelerde Öcalan'ın "Avrupa'daki örgüt yöneticileri geri dönecek" şartını yerine getirmeye başladı. PKK'nın Avrupa’daki yöneticilerinden Ali Yiğit, 21 yıl sonra Türkiye’ye geldi. Geri dönecek PKK'lı yöneticilerin genişletilmiş İmralı heyetine dahil edilip Öcalan'la görüştürülecekleri iddia edildi.
AKP hükümeti, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile İmralı'da yaptığı anlaşmada yer alan maddeleri tek tek hayata geçiriyor. 
O maddelerden biri, Öcalan'ın ısrarla istediği, Avrupa’daki PKK yöneticilerinin Türkiye’ye geri dönmesiydi. O uygulama hükümet eliyle devreye girdi. Avrupa’daki PKK yöneticilerinden eski DEP milletvekili Ali Yiğit, 21 yıl sonra Türkiye’ye geldi.

Ankara Esenboğa havalimanında HDP'liler tarafından karşılanan Yiğit ‘örgüt üyeliği’ kapsamında hakkındaki iki ayrı yakalama kararı nedeniyle polis tarafından gözaltına alınarak Ankara Adliyesi’ne sevk edildi.

Mahkeme'ye çıkarılan Yiğit, hakkındaki yakalama kararının düşürüldüğü yüzüne okunduktan sonra serbest bırakıldı. PKK'lı yönetici, Ankara’ya gelmeden önce avukatı aracılığıyla mahkemeye başvurarak tutuklanmayacağına dair güvence almıştı. 

Avrupa'daki diğer PKK'lı yöneticilerin de önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Sırada Zübeyir Aydar, Remzi Kartal ile Nizamettin Toğuç var. İlk olarak Nizamettin Toğuç’un geleceği, Zübeyir Aydar’ın Kandil’de olduğu ifade ediliyor.

Tutuklanmama garantisi verilen bu isimlerin önümüzdeki dönemde İmralı heyetinde yer alabilecekleri belirtiliyor. 

AKP'nin Öcalan’la yaptığı anlaşmada neler olduğu tam olarak bilinmiyor. AKP, seçimlerde oy kaybetme endişesiyle anlaşmanın çoğu maddesini gizli tuttuğu öne sürülüyor. PKK'da AKP'yi sürekli gizli anlaşmaları açıklamakla tehdit ediyor. 

ulusalkanal.com.trEtiketler

Yorumlar

lale akcan :

yazıklar olsun. acaba cumhuriyet çoktan lağvedilmiş debizim haberimiz yok?..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar