banner864

Öcalan'dan dikkat çeken açıklama 25 Eylül 2014, 17:36

AKP-PKK ortaklığı ile yürütülen bölünme açılımı ile ilgili PKK'dan dikkat çeken açıklamalar ardı ardına geldi. PKK lideri Abdullah Öcalan, Türkiye'nin IŞİD-PYD çatışmasındaki tutumunu eleştirdi, "Rojova'daki durum ateşkesin ihlali anlamına gelmektedir" dedi. KCK da "Çatışmasızlık hali sona ermiştir" açıklaması yaptı.
Hükümet, bölünme açılımının yeni yol haritası üzerinden çalışırken, hem PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan hem de Kandil'den dikkat çeken açıklamalar geldi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevi'nde görüşen Avukat Mazlum Dinç, Öcalan'ın "Rojova'daki durum ateşkesin ihlali anlamına gelmektedir" dediğini belirtti.

PKK'ya yakın Özgür Gündem gazetesinde yer alan habere göre; Öcalan, Suriye'deki IŞİD-PYD çatışmasında AKP hükümetinin tavrını eleştirdi, bölgedeki çatışmaların açılımı sekteye uğrattığını söyledi.

"ATEŞKES İHLAL EDİLDİ"


"Rojava'daki durum ateşkesin ihlali anlamına gelmektedir. Şu anda Rojova'da fiili çatışma hali mevcut. Kürt sorunu gibi tarihi, yakıcı bir sorunu çözmek için imzaya yanaşmıyorlar."

Taleplerini de Avukatı aracılığı ile bir kez daha sıralayan Öcalan, "Mahmur'dan dönüşler olacak diyorlar, bunun yasasının olması gerekiyor. Gelenlerin soruşturmaya uğramaması, cezaevlerine girmemesi gerekiyor. Yine gerilla gelecekse aynı şekilde soruşturmaya uğramaması, cezaevlerine girmemesi gerekiyor. İmzanın olması gerekiyor sonuçta. Yani yasal zemininin olması gerekiyor." dedi.

Bölünme açılımı ile igili Kandil'den de "çatışmasızlık hali bitmiştir" açıklaması geldi. KCK tarafından yapılan açıklamada, "IŞİD'in Kobane'ye saldırtılmasıyla ortada çatışmasızlık hali kalmamıştır" ifadelerine yer verildi. PKK'lıların "geri çekilme" gibi bir gündeminin de olmadığı ifade edildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder