banner864

Öcalan'ın mektubunu iletecekler 10 Şubat 2014, 17:02

PKK ve Mesud Barzani arasındaki anlaşmazlık yüzünden defalarca ertelenen Kürt Ulusal Konferansı ile ilgili mektup trafiği yaşanıyor. HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder ve bağımsız milletvekili Leyla Zana, Öcalan'nın Barzani'ye yazdığı mektubu iletmek için Erbil'e gitti.
Kürt Ulusal Konferansı konusunda Öcalan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani'ye mektup yazdı. HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder ve bağımsız milletvekili Leyla Zana, Öcalan'ın mektubunu Barzani'ye iletmek üzere Erbil'e gitti. 

Kürt Ulusal Konferansı, PKK ve Barzani yönetimi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle defalarca ertelendi. Konferansın 2013 yılı Kasım ayında yapılması planlanıyordu. Delege sayılarındaki anlaşmazlık konferans süreci tıkamıştı. 

Konferansı yeniden canlandırmak için ilk olarak Barzani Öclan'a mektup yazdı. Bu mektup Adalet Bakanlığı aracılığı ile Öcalan'a iletildi. Sürecin devamında açılım heyeti 8 Şubat'ta İmralı adasına gitti. Zana ve Önder, Öcalan'ın Barzani'ye yazdığı yanıt mektubunu teslim aldı. İkilinin yarın Öcalan'ın mektubunu Mesud Barzani'ye iletmesi bekleniyor. 


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder