banner864

Ödül yerine ceza! 08 Ağustos 2014, 17:25

Balyoz davasından tahliye olan Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen’in ordu evlerine girişi yasaklandı. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in talimatıyla verilen ceza ilk kez bir muvazzaf komutan için uygulandı. Türkiye Albay Türkşen’i Kardak Kayalık’larına Türk Bayrağı diken SAT Timi’nin komutanı olarak tanımıştı.
Kardak kahramanlarından Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen’in ordu evlerine girişi yasaklandı.

Albay Türkşen’in tahliyesinin ardından aldığı ilk resmi tebligat Genelkurmay Başkanlığı’ndan geldi. Tebligatın konusu ise ordu evlerine giriş yasağı oldu.

Bugüne kadar emekli komutanlara verilen ordu evlerine giriş yasağı ilk kez muvazzaf bir subay için uygulandı. Ordu evleri ve sosyal tesislere giriş yasağı ortalama 3 ve 6 aylık periyotlarla ugyulanırken

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in talimatıyla verilen cezanın süresi de dikkat çekti. Ordu evleri ve sosyal tesislere giriş yasağı genellikle 3 ila 6 aylık periyotlarla uygulanırken Ali Türkşen için bu süre 3 yıl olarak belirlendi.

Türkşen’e verilen 3 yıllık yasağın gerekçesi ise “ast üst ilişkilerini zedelemek.” TSK İç Hizmet Yönetmeliği’ne göre “yasaklama kararı” sadece Genelkurmay Başkanlığı’nın yetkisinde.

Türkiye; Albay Türkşen’i, Kardak Krizi sırasında kayalıklara Türk bayrağını diken SAT Timinin komutanı olarak tanıdı.

Balyoz davasında 16 yıl hapis cezası verilen Türkşen, üç buçuk yıl Hasdal Cezaevi’ne kaldı. Türkşen, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından 236 silah arkadaşıyla birlikye tahliye oldu.

Genelkurmay Başkanı yasak yetkisini daha önce de 45'inci Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner ile emekli tümgeneraller Naci Beştepe ve Osman Özbek'in de aralarında olduğu 28 emekli komutan için kullanmıştı.

Haber: Özer Sürmeli
ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Adil Aydın :

milleti koruyanlara ceza, millete salderanlara ikramiye..

Ali ihsan :

amerikalı viyetnam, ırak savaşının katillerini veteran(gazi) yapar uçaklarında alkışlatırken ikizce kahramanına yapılan zulmü her halde en çok yunan palikaryası alkışlamıştır...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar