banner864

ÖGM'lerin ardından yapılan ilk duruşma 29 Mayıs 2014, 00:03

Özel mahkemelerin kapatılmasının ardından 12 Eylül Davası yeni mahkemeye taşındı. Cunta üyelerinden Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davada protestolar vardı. Yeni mahkeme, gelinen aşamayı öğrenmek için savcıdan görüş isteyince, 12 Eylül darbesinde yakınlarını kaybeden yurttaşlar tepki gösterdi.

12 EYLÜL DAVASI paylaşan: ulusalkanal
12 Eylül Davası'nın yeni mahkemedeki ilk duruşması olaylı geçti. Darbe'de yakınlarını kaybedenler, mahkeme heyetine tepki gösterdi.

Özel mahkemelerin kapatılmasının anrdından 12 Eylül dosyası Ankara 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne devredildi. Amerikancı darbenin hayattaki mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya ise duruşmaya telekonferans yöntemiyle katıldı.

Yeni mahkeme, davada gelinen aşamayı görmek için duruşma savcısından görüş isteyince, 12 Eylül'de yakınlarını kaybeden yurttaşlar duruma tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Oktay Saday'ın kararı üzerine savcı, davanın asıl savcısının izinli olduğunu belirtti. Savcı, esas hakkında mütalaa için dosyanın tarafına gönderilmesini istedi.

Müdahil avukatlar ise esas hakkında mütalaanın zaten açıklandığını söyledi ve davanın uzatılmak istendiğini belirtti. Darbe mağdurları, davanın sürüncemede bırakıldığını belirterek, bu durumu protesto etti.

Yurttaşlar, darbede kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını duruşma salonunda taşıdı.

Salonda bulunan yurttaşlar, "Darbeciler halka hesap verecek" sloganı attı. Duruşma 18 Haziran tarihine ertelendi.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar