banner864

Öğretmene barikat 26 Şubat 2014, 15:20

Eğitimciler bugün derslerde değil alanlarda, eylemdeydi. Eğitimciler Meclis'te görüşülen Milli Eğitim Yasa Tasarısı'nı protesto etmek için yurt genelinde iş bıraktı. Eylemin Ankara ayağında ipler gerildi. Polis, Meclis'e yürümek isteyen öğretmenlere biber gazıyla müdahale etti.
Meclis'te "MEB Yasa Tasarısı" görüşülürken öğretmenler de alanlarda, eylemdeydi. Eğitimciler bu tasarıyı protesto etmek için yurt genelinde iş bıraktı.

Eğitimcilerin Ankara’daki buluşma noktası Sakarya Meydanı, hedefleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ydi.

Hedeflenen olmadı, Eğitim-İş Sendikası'na üye öğretmenler Sakarya Caddesi'nde polis barikatıyla karşılaştı. Öğretmenler polise karanfil uzattı ama polisin uzatılan karanfile yanıtı biber gazı ve tekmeler oldu.

Bu sırada Eğitim-Sen ve Türk-Eğitim-Sen üyeleri Milli eğitim Bakanlığı önünde açıklama yaptı.

Polis Eğitim-İş üyesi öğretmenlerin aynı anda Bakanlık önünde buluşmasına izin vermedi. Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir tüm bunlara karşı hükümeti istifaya çağırdı.

İstanbul'da engelleme yoktu, öğretmenler İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yürüdü. Yolsuzluk ve rüşvet iddialarına ilişkin sloganlar yürüşe damga vurdu.

Benzer tablo tüm yurtta gözlendi. Üç farklı eğitim sendikasının tek yumruk olduğu eylemler tüm yurtta hükümet protestosuna dönüştü.

Eğitimcilere destek büyüktü.

Binlerce öğretmen AKP İzmir'deki seçim bürosu önünden geçerken hükümeti protesto etti.

İşçi Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tugay Şen de öğretmenlerin eylemindeydi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder