banner864

Onlar vatansızlar!... 03 Mayıs 2014, 21:24

İsrail topraklarını işgal etti vatansız kaldılar ve Suriye’ye sürüldüler. Suriye’de Filistinli mülteci olarak yaşadılar... Şimdi de savaş onları Türkiye’ye sürükledi. Onlar Filistin’in ölü doğan çocukları... Suriyeli mültecilerle Türkiye’ye sığındılar ancak Filistin'li oldukları için kamplara alınmıyorlar. Ve Filistin Büyükelçiliği'nin önünde günlerdir vatandaşlık istiyorlar.

Onlar vatansızlar!... paylaşan: ulusalkanal
1948 yılında Filistin’in bölünüp İsrail’ in topraklarını işgal etmesinin ardından Suriye’ye sürüldüler. Suriye’de çıkan savaştan Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldılar. Onlar Filistin’in ölü doğan çocukları. Suriye deki kimliklerinde Filistinli mülteci olarak yazmalarına rağmen hiçbir ülkenin vatandaşı olarak gözükmüyorlar.

Suriyeli mültecilerle birlikte Türkiye’ye giriş yaptılar ancak, vatandaşlıkları olmadığı için kamplara alınmıyorlar. Ankara’nın göbeğinde bulunan Filistin Büyükelçiliği'nin önünde günlerdir nöbet tutuyorlar.

Kimisi savaşta ayağını kaybetmiş, kimisi de gözünü.

Birleşmiş Milletlerin 1948 yılındaki 242. Yasasına göre ülkelerine dönme hakları var. Ancak topraklarını işgal eden İsrail bu yasayı tanımıyor ve ülkelerine almıyor.

Filistin’in ölü doğan çocuklarını şimdi bekleyen tehlike ise Türkiye’den de sınır dışı edilmek. Nereye gideceklerini bilmiyorlar ve tek istedikleri bir vatanlarının olmadı.

Haber: Hüsna Sarı
Kamera: Sabri Kaya

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Burak.E :

hallerine acıyorum ama artık türkiye de yol geçen hanı gibi oldu.el kaidelisi suriyelisi filistinlisi hepsi gelsin.hatta toprak ver onlara.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar