banner864

Operasyonlar saptadığımız örgüte işaret ediyor! 25 Temmuz 2014, 15:02

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, bugün Emniyet içerisindeki F Tipi Örgüte karşı gerçekleştirilen operasyonların İşçi Partisi’nin 29 Ocak 2008 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptıkları suç duyurusunda belirtilen ve 57 polis şefinin isimlerini içeren örgütü işaret ettiğini belirtti. Senem, şunları söyledi:

"Operasyonlar saptadığımız örgüte işaret ediyor!" paylaşan: ulusalkanal
İşçi Partisi’nin F Tipi Örgüt Hakkındaki Suç Duyurusu

İşçi Partisi Genel Sekreteri olarak, 29 Ocak 2008 tarihinde, Ankara C.Başsavcılığı’na verdiği dilekçe ile Emniyet içerisindeki F Tipi örgütlenmeye ilişkin suç duyurusunda bulundum. Suç duyurusu dilekçesinin ekinde, Emniyet içerisinde yasadışı örgütlenen 57 polis şefinin ismi de yer alıyordu.

F Tipi örgüte o tarihte dokunulamadı.

Listede yer alan Ramazan Akyürek, Yunus Yazar, Recep Güven gibi isimler bu liste nedeniyle hakkımda dava açtılar. Açılan iki davadan da beraat ettim; listenin Emniyet Genel Müdürlüğü’nde hazırlandığı yargı kararı ile belgelendi.

F Tipine dokunulmadığı gibi, Ergenekon tertibi ile F Tipi savcı ve yargıçların verdiği kararlarla 20 yıl üç ay hapis cezası aldım. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e müebbet ağır hapis ve 40 yıla yaklaşan hapis, otuz altı İşçi Partisi yöneticisine ve üyesine ise yüzlerce yıl hapis cezaları verildi. Dosya halen Yargıtay’da.

Savcı Zekeriya Öz bunu, 2008 Temmuzunda ATV muhabirine “Ergenekon Davasının merkezinde İşçi Partisi var” diye açıklıyordu.

“F Tipi Örgütün Etkin Elemanları” Adını Emniyet Koydu


Emniyet içerisindeki F Tipi Örgütü tespit eden yalnızca İşçi Partisi değildi. Emniyet Genel Müdürlüğü de 57 üst düzey F Tipi elemanını 2008 yılı başında Ankara C. Başsavcılığına bildirmişti. “Emniyetteki F Tipi Örgütün Etkin Elemanları” başlığı da 2008 yılında Emniyet Genel Müdür Vekili olan Necati Altıntaş’a ait. Emniyet Genel Müdürlüğü, daha 2008 yılında örgütün adını koymuş: “F Tipi Örgüt”.

Emniyet Genel Müdürü F Tipi Örgüt’ten Korkuyor

Emniyet genel Müdürü Dr. Necati Altıntaş, elli yedi etkin elemanının yer aldığı listeyi savcılığa verirken, “Malumunuz İstihbarat tamamen Fethullahçıların kontrolünde olduğundan sizden ricam listeyi ilgili kurumlara gizli olarak iletmeniz. Bu bilgi notunu ise okuduktan sonra imha ediniz” notuyla vermiştir.

Bu not ve ekindeki daktiloyla yazılmış dört sayfalık liste, işte bugün yine bütün gerçekliğiyle önümüzde duruyor.

Daktilo ile hazırlanan liste ve gönderilen üst yazının altında M. Akdeniz ve İ. Selvi adlı emniyet müdürleriyle birlikte Emniyet Genel Müdür Vekili Dr. Necati Altıntaş’ın imzası var. İmzalar ve listenin kenarlarına el yazısı ile düşülen notlar, söz konusu emniyet müdürlerine ait. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği’nin 01.08.2008 tarihli raporu bunu saptıyor.

“Emniyetteki F Tipi Örgütlenmenin Etkin Elemanları" başlıklı 57 kişilik listenin başında, 1. sırada Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi'nin o tarihteki Başkanı Ramazan Akyürek yer alıyor. Akyürek, Fethullah sicilli.

“Emniyetteki F Tipi Örgütlenmenin Etkin Elemanları”
listesinin onuncu sırasındaki kişi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü ve Ergenekon operasyonlarının o tarihte başında bulunan Ali Fuat Yılmazer. Kendi ev sahipliğinde Eylül 2008’de Ergenekon davası başlamadan önce duruşma yargıçlarını ve savcılarını iftar yemeğinde ağırlayan kişidir Yılmazer.

Listede ismi geçenlerden Recep Güven ise Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı olan Sabri Uzun’a 2006 yılında, 25 kişilik “Ergenekon Şeması”nı sunan, başında Org. Çetin Doğan’ın olduğu bu şema dolayısıyla, yasadışı iş yaptığı uyarısıyla karşılaşan istihbaratçı.
Üç istihbaratçı da Ergenekon ve Hrant Dink cinayetindeki rolleriyle haklarında çok sayıda suç duyurusu olan polis şefleri.

F Tipi Örgüt silahlıdır

İşçi Partisi’nin İçişleri Bakanlığı’na ve MGK Genel Sekreterliği’ne 1999 yılında verdiği Emniyetteki Fethullahçı polislerin listesi Aydınlık dergisinde kapak olunca, araştırma başlatıldı. Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral ve ekibinin hazırladığı Nisan 1999 tarihli Rapor “Ankara Emniyetin’de Işık Tarikatı (Fethullahçılık) Raporu” başlığını taşıyor.

Bu rapor, Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral imzasıyla Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na 21 Nisan 1999 tarihli yazı ekinde verildi.

Rapor ve ekleri, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin soruşturmaya başlanmasına ilişkin yazıları ile birlikte, “Emniyet’in Işık Evleri Raporu” adıyla kitap olarak yayımladım.

Raporu imzalayan Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral ve Ankara Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Osman Ak, Ankara 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde tanık olarak dinlendiler. Osman Ak’ın ifadesi, örgütün niteliğini göstermesi açısından tarihi değerdedir. Osman Ak şöyle diyor:

“Kişisel kanaatim bu yapılanma Hasan Sabbah’ın Haşhaşin adlı örgütlenmesine benzemektedir.”

(…)

“Zaman zaman bana bu örgütün gücü sorulur, bunu örneklerle açıklayayım: Bence bu örgüt silahlıdır. Zira polis içindeki yapılanma polisteki silahlı gücün yapılanma tarafından bizzat kullanılması onun silahlı olduğunu gösterir…”

İki üst düzey emniyet müdürünün değerlendirmeleri ve raporları, 2014’te yaşadıklarımız dikkate alındığı zaman önemli öngörüleri içerdiği görülebilir.


Ancak, bu kişilerin başlarına gelmedik iş kalmadı. Raporun hemen ardından görevlerinden alındılar. Yargılandılar. Yıllarca kızakta tutuldular ve sonunda beraat ettiler. Osman Ak, 17 Aralık 2014’den sonra paralel yapı olarak adlandırılan emniyet içindeki örgüte yönelik operasyonların ardından Zonguldak Emniyet Müdürü oldu.

Osman Ak’ın ifadesi, örgütü içeriden tanıyan bir yönetici olması nedeniyle değerlidir.

2008’deki O Listede Yer Alanlar Bugün F Tipi’nden Gözaltında

2008’de İşçi Partisi’nin suç duyurusunda bulunurken dilekçeye eklediği ve o dönemin Emniyet Genel Müdür Vekili Necati Altıntaş’ın Savcılığa ilettiği listede yer alan örgütün etkin elemanlarından bazıları şimdi gözaltına alındılar. Bunlardan şu anda tespit ettiklerimiz Ali Fuat Yılmazer, Murat Çetiner, Ramazan Candan vb.

Bazıları ise ya geçtiğimiz aylarda görevinden alındılar veya meslekten ihraç edildiler. Bu listenin başında olan Emniyet Müdürleri Ramazan Akyürek, Recep Güven, Ayhan Falakalı bunlar arasında..

F Tipi örgüte yönelik soruşturmalar sürecinde sıranın onlara da gelmesi kaçınılmaz. Çünkü, işledikleri suçlar belli.

CHP ve MHP Yönetimleri F Tipi Örgüte koruma kalkanı oluyor

MHP ve CHP Genel Başkanları, Grup Başkan vekilleri, basına yansıyan açıklamaları ile F tipi örgüte ve tertiplerde görev yaptığı bilinen bu örgütün elamanlarına yönelik soruşturmaya karşı çıkıyorlar.

F Tipi örgüte kalkan rolü üstlenen CHP ve MHP yöneticilerine soruyoruz: Kimin yanındasınız? F Tipi örgütün mü, yoksa onunla mücadele edip yıllarını zindanlarda geçirerek bedel ödeyen, TSK’dan tasfiye edilen 1000’in üzerinde Atatürkçü ve vatansever general, amiral, subay ve astsubayın, örgütü açığa çıkaranların mı?

CHP ve MHP yöneticilerinin tertip davalarında yargılanan vatanseverlerin F Tipi Örgüte yönelik operasyonu derinleştirilmesi gerektiğine ilişkin açıklamalarını dikkate almalarını öneriyoruz. F Tipi Örgüte yönelik soruşturmalara kalkan olmamaya çağırıyoruz.

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar