banner864

Örgütü itiraf ettiler 26 Temmuz 2014, 19:37

F Tipi örgüt, polislerin sorgularıyla açığa çıktı. Polisler, yasa dışı dinlemeleri tek başlarına yapmadıklarını açıkladı ve “Hakim, savcı ve TİB yetkilileri neden burada değil?” diye sordu. Ergenekon ve Balyoz tertipçilerinden TEM Şube Müdürü Yurt Atayün de “savcıların talimatlarını uyguladık” ifadelerini kullandı.
Cemaatçi polisler sorgularında F-Tipi örgütü ortaya koyan ifadeler kullandı. Polisler, hakim ve savcıların da soruşturulmasını istedi.

Operasyonun kilit isimlerinden Ergenekon ve Balyoz tertiplerinin baş kurgulayıcılarından TEM Şube Müdürü Yurt Atayün; dinleme talimatlarının savcılardan geldiğini açıkladı.

"Kimin şüpheli olacağına savcı karar verir. Dinelemler savcıların talepleri ile yapılmıştır. Savcının verdiği görevi yerine getirmemek suçtur"

Yurt Atayün’ün savcının 5 sorusuna yanıt vermesi 10 saat ve  ifade tutanağı ise 108 safya tuttu. Atayün 19 sorudan 14’üne ise yanıt vermemeyi tercih etti.

"Verilen aranın ardından ifadesinde değişiklik yapmak isteyen Atayün’ün kamera kayıtlarının silinmesi talebi ise kabul edilmedi"


Yasa dışı dinlemelerle ilgili savunma yapan diğer polis müdürleri de dinlemeleri tek başlarına yapmadıklarını söyledi. Cemattçi polisler “hakim ve savcılar neden burada değil?” diye sordu.


"Dinlemeleri tek başımıza yapmadık. Bu bir örgüt suçlaması ise bizimle birlikte karar veren hakim ve TİB yetkililerinin de burada olmaları gerekir"


Cemaatçi polislere Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan yasa dışı dinlemelerle ilgili sorular yönelti. Dinlenen isimler arasında CHP ve MHP milletvekilleri, gazeteciler, cemaatten ayrılan kişiler ve iş adamları yer alıyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

baki kolak :

neden daha önce bunları açıklamıyorlar!!!!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder