banner864

ÖSYM, 'açık uçlu sınav modeli'ne geçiyor 30 Ocak 2015, 10:36

ÖSYM, TUS'tan başlayarak sınav sistemini değiştiriyor. Sorular test değil, cevabı tek kelime ya da 'cevabı sınırlandırılmış açık uçlu' olacak

Çoktan seçmeli (çok şıklı) test usulü sınav sistemi 2015'te yerini 'yazılı' sınava bırakacak. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) geçtiğimiz günlerde Tıpta Uzmanlık Sınavı'nı (TUS) 'Yazılı Teknik' ile yapacağını açıklamıştı. Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; bu sınavın nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılar da netleşmeye başladı. Yazılı sınavda soruların iki yöntemi olacak. Kısa cevaplı sorularCevabı tek kelime, tek bir sayı, tarih veya bir cümle ile oluşturulabilecek. Cevabı sınırlandırılmış açık uçlu sorular: Adaydan, verilen sınırlamalara uygun cevap yazması beklenecek. “Sebep sonuç ilişkisini açıklayın”, “ilgili hipotezi oluşturun”, “yöntem ve süreçleri belirtin” gibi cevabın niteliği, uzunluğu veya organizasyonu ile ilgili olabilecek.

Bu sorularda dereceli puanlama anahtarı kullanılacak. Cevaplar daha önce sınav uzmanları tarafından hazırlanan 'dereceli puanlama anahtarı' ile karşılaştırılarak değerlendirme güvenilir yapılacak.

Sınavdan sonra adayların cevap kağıtları bilgisayar ortamına taranacak. İsmi, numarası ya da adaya ilişkin hiçbir bilginin olmadığı cevap alanları ÖSYM tarafından seçilen alanın uzmanları ÖSYM'nin güvenli bilgisayar ağın üzerinde değerlendirilecek. Her cevap kağıdını birbirinden habersiz iki uzman değerlendirecek. İki uzmanın değerlendirmesinde puan farkı oluşursa bu kez aynı cevap alanı Üst Hakeme gönderilecek.

ÖSYM yetkilileri, gelecek yıldan itibaren yazılı sınav tekniğini bazı sorularda Üniversiteye Giriş Sınavı YGS ve LYS'de uygulanması için çalışmalar yaptıklarını ancak şuan için alınmış bir kararın olmadığını söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Furkan Helvacı :

Gereksiz ve Yanlıs bir yöntem.Tus gibi karmaşık bir tıp sınavında öğrencileri strese sokmaktan òteye gitmez.Tarih ve sayı vs Tıpta soru olarak soramazlar.Açık uçlu soru Tıp alanında saglıklı olarak üretilemez.Klasik soru da uzun sürer.Yani test dışında Tıp alanında sınav yapılması zor.Fakülteler bile yazılı sınavdan kaçınıp test sınavı yapıyorken Ösym neden sınırlarını zorlayıp hem kendini hem öğrencileri sıkıntıya sokuyor?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar