banner864

ÖSYM'den önemli açıklama 19 Mart 2015, 09:23

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda kitapçık görüntüsünü sosyal medya üzerinden yayınlayan öğrenci tespit edildi. 16 yaşındaki öğrencinin kitapçığın 11 ile 12. sayfalarını yırtarak dışarı çıkardığı belirlendi.
ÖSYM tarafından hafta sonu gerçekleştirilen Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda kitapçık görüntüsünü yayınlayan öğrenci bulundu.

Sınav sonrası bütün adayların kitapçıklarını inceleyen ÖSYM, kitapçığın 16 yaşındaki İ.Y'ye ait olduğunu tespit etti.

Kitapçığın 11 ile 12. sayfalarını yırtılarak dışarı çıkarıldığı belirlendi.

Öğrenci hakkında işlem başlatıldı, sınavı iptal edildi.

Sınav gözetmeni hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağına ise kamera kayıtları incelendikten sonra karar verilecek.


ÖSYM'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

15 Mart 2015 Pazar günü saat 10.00’da başlayarak gerçekleştirilen 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavından (2015-YGS) bir gün sonra, bir soru kitapçığı içerisindeki sayfalardan birisinin görüntüsünü sosyal medya üzerinden paylaşarak asılsız bir iddia olan “ÖSYM’den soru sızdı” yakıştırmasına yol açan adayın İstanbul’da sınava giren İ.Y. olduğu tespit edilmiştir. Paylaşılan soru kitapçığı sayfası üzerindeki soruların ve cevap şıklarının dizilişinden hareket ile söz konusu sayfanın 83930984 numaralı soru kitapçığına ait olduğu belirlenmiştir. Sınavda kullanılan kitapçıklar arasından bu adaya ait olan kitapçık bulunmuş ve kitabın 11. ve 12. sayfalarını içeren yaprağının yırtılarak alınmış olduğu görülmüştür. Adayın ilgili yaprağı kopartarak sınav salonu dışına çıkartıp sınav sonrasında sosyal medya üzerinden sayfanın görüntüsünü paylaştığı belirlenmiştir. 6114 sayılı yasa kapsamında bu adayın sınavı iptal edilecek, 2 yıl boyunca adayın ÖSYM sınavlarına girmesine müsaade edilmeyecek ve hakkında adli işlem başlatılacaktır. Bu vesile ile sınavın tamamlanmasından sonra ortaya çıkan bu durumdan, olayın sınav sonrası bir adayın sorumsuzluğuna ilişkin olduğu yönündeki tüm duyuru ve uyarılarımıza rağmen "KRİZ" çıkarmaya, toplumda infial uyandırmaya çalışan, sınava giren gençlerimizi endişeye sevk etmekten çekinmeyen Hürriyet Gazetesinin iki muhabiri ile yandaşlarının kamuoyundan nasıl özür dileyeceklerini takip etmekteyiz.


ÖSYM, tüm sistemleri ve hizmetleri ile ilgili olarak toplumda oluşan sorulara karşı cevaplarını, yeni sistemleri ve projeleri ile ilgili bilgi ve belgeleri sadece kendi internet sitesi üzerinden paylaşmaya devam edecektir.


Adaylara, kamuoyuna ve sorumlu medya kuruluşlarına duyurulur.
Etiketler
ösymSınav

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar