banner864

Oylarının rengi belli oldu! 01 Ekim 2014, 15:31

Tezkereye ilk tepkiler geldi. CHP, "Büyük itimalle hayır deriz" dedi, MHP tezkeredeki ifadelerin belirsizliğine dikkat çekti; "yabancı askerlerle ilgili kısım daha açık olmalı" dedi. HDP ise, "çözüm sürecinin ruhuna aykırı" diyerek "hayır" oyu vereceğini açıkladı.
Hükümet'in Irak ve Suriye tezkeresini Meclis'e sunmasıyla Meclis'teki partilerin oyunun rengi de belli olmaya başladı.

CHP'den ilk tepki Genel Sekreter Gürsel Tekin'den geldi. Hürriyet gazetesine konuşan Tekin, tezkereyi "muamma tezkere" olarak nitelendi ve "büyük ihtimalle hayır deriz" diye konuştu.

MHP, tezkeredeki ifadelerin net olmaması gerekçesiyle tezkereyi eleştirdi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasıyla ilgili ifadelerin netleştirilmesini istedi. "Çok global ifadeler kullanılmış" diyen Türkeş, ülke güvenlşiği ile ilgili tedbirlerin alınmasına itirazları olmadığını, önceki tezkerelere de "evet" oyu verdiklerini hatırlattı.

HDP'nin oyu şimdiden belli. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Oyumuz hayır olacak" dedi, PKK'nın terör örgütü olarak tabımlanmasına sert tepki gösterdi. HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da tezkerenin çözüm sürecinin ruhuna aykırı olduğunu savundu.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar