banner864

Öymen, Öcalan’ın 1999’dan 2014’e yol haritasını değerlendirdi 23 Şubat 2014, 11:03

Abdullah Öcalan yakalandıktan sonra yapılması gereken PKK’nın tasfiyesiydi. Bu konuda çalışmalar da yapılıyordu. Ama ABD, tasfiyeyi engelledi. PKK kamplarına ABD tarafından her türlü destek verildi
Emekli Büyükelçi ve eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Abdullah Öcalan yakalandıktan sonra PKK'nın tasfiyesini ABD'nin önlediğini ve Türkiye’ye PKK ile müzakerenin dayatıldığını söyledi. 1999 yılında Türkiye’ye getirilen Abdullah Öcalan o günlerde “Hizmetinizdeyim” derken, zaman içinde Türkiye’yi tehdit eden bir noktaya geldi.

İşçi Partisi’nin açıkladığı Öcalan’ın 1999 yılına ait sorgu görüntüleri, ABD ve Batı ülkelerinin konuyla ilgili tavrını yeniden gündeme getirdi. ABD ve AB ülkelerinin PKK’nın tasfiye edilmesini önlemek için yoğun çaba gösterdiğine vurgu yapılıyor.
Öcalan’ın yakalandığı yıllarda Türkiye’nin NATO Daimi Temsilciliği görevinde bulunan ve gelişmeleri yakından izleyen Onur Öymen, Öcalan’ın 1999’dan 2014’e yol haritasını değerlendirdi. Öcalan, Suriye’den çıkarıldıktan sonra Türkiye’nin PKK ile silahlı mücadelesine itirazlar başladığını kaydeden Öymen, “Öcalan’ın yakalanmasından ve ABD’nin Irak’a müdahalesinden sonra Türkiye’nin PKK’ya karşı operasyonlarına müdahale edildi. ABD, PKK operasyonlarına açıkça karşı çıkarken, ‘siyasi çözüm’ demeye başladı. Türkiye’nin sınır ötesi kara harekatına karşı çıktı” dedi.

ABD istemedi

Öymen şöyle devam etti: “Abdullah Öcalan yakalandıktan sonra yapılması gereken PKK’nın tasfiyesiydi. Bu konuda çalışmalar da yapılıyordu. Ama ABD, tasfiyeyi engelledi. ABD’ye ‘Sen ne yapıyorsun?’ denilmedi. ‘Senin yaptığın müttefikliğe sığar mı?’ sorusu sorulmadı. Türkiye Suriye ile anlaşılıp tüm PKK kamplarını kapattırdı. Ama ABD’nin etkin olduğu Irak’ın Kuzeyindeki kamplar kapattırılamadı. Hatta bu kamplara ABD tarafından her türlü destek verildi. İşin bu boyutunu nedense kimse tartışmıyor. Oysa ki TBMM’de en çok bunun tartışılması lazım.”

PKK’nın eli güçlendirildi

Büyük devletler tasfiyeye izin vermeyince Abdullah Öcalan ve PKK’nın elinin güçlendiğini ifade eden Öymen, “PKK uluslararası destek buldu. Bu süreçte CHP’de de yönetim değişti. Yaşananlara itiraz etmeyecek bir yönetim oluşturuldu. TSK içinde yaşananlara itiraz edenler Silivri’ye, Hasdal’a vs. hapsedildi. Türkiye PKK açısından dikensiz gül bahçesi yapıldı” görüşünü savundu.

500 bin kişiyi kim öldürecek?

Abdullah Öcalan’ın uluslararası destekle iyice şımardığını ve Türkiye’yi tehdit eder hale geldiğini kaydeden Öymen, Öcalan’ın tehditleri karşısında TBMM’nin sessiz kalışını da eleştirdi. Öymen, “Öcalan, talepleri yerine gelmezse 500 bin kişinin ölmesinden söz ediyor. Bu sözler üzerine TBMM’nin ayağa kalkması gerekirdi. Hadi AKP’yi bir kenara bırakalım ana muhalefet CHP ayağa kalkmalıydı. Ama ne yazık ki kimse sesini çıkarmadı. 500 bin kişiyi kim öldürecek? Öcalan’ın 500 bin kişiyi öldürme tehdidi altında ‘barış süreci’(!) sürdürülüyor. Türkiye adım adım felakete sürükleniyor. İktidar deliğe süpürülmemek için, muhalefet de dış destekle iktidar olmak için ne yaptığını bilmiyor.”

Aydınlık

Yorumlar

VATAN SAGOLSUN :

oymen bey; birincisi iktidarin delige supurulmesi basli basina bir " fantazidir" abd turkiyenin isini tamamen bitirmeden bu adami hic bir yere supurmuyecektir. ikincisi;muhalefet hic bir zamam dis "destekli" olmadi-yanlizca dis "itatli" oldu

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar