Özel yetkili polisler geliyor! 06 Ekim 2013, 14:18

AKP Hükümeti, Haziran Direnişi'nin ardından polise "hakim savcı izni olmaksızın gözaltı yetkisi" vermeye hazırlanıyor.
Düzenlemeyle polis; hakim ve savcı talimatı olmadan 24 saate kadar gözaltı yapabilecek. Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının birlikte hazırladığı düzenmeleye göre polis, eylemlere katılacağını düşündüğü isimleri gözaltına alabilecek.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, gözaltı süresi hakim kararı ile uzatılabilecek. Mevcut kanunlar, polisin suçüstü halleri dışında hakim - savcı kararı olmadan polis gözaltı işlemi yapmasına izin vermiyor.

Düzenleme yeni gündeme gelse de Türkiye "niyet gözaltıları"na yabancı değil. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın gideceği şehirlerde Türkiye Gençlik Birliği üye ve yöneticileri gözaltına alınıyor. Gençler, Erdoğan şehirden ayrılana kadar çeşitli bahanelerle karakollarda tutuluyor.

Uygulamanın son örneği 28 Eylül'de Denizli'de yaşandı. Başbakan'ın geleceği gün Denizli'de evinden çıkan her TGB üyesi gözaltına alındı, karakola götürüldü. Polisin gerekçesi ise kimlik kontrolü ve üst araması oldu. Sadece bu örnekte gözaltına alınan TGB'li sayısı 26'yı buldu.

Düzenlemede polise karşı direnme suçunun da cezası ağırlaştırılıyor. Taslakta molotof kokteyli için de 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.
 
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

sedat cetin :

bu demek oluyorki polis joplayacak, polis tomayla zehirli su sikacak, polis gaz sikacak polis teskilati yaratiliyor bunun tek anlami bu

serkan acarel :

desenize akp polisi artik destanlarin destanini yazicak !!! anlayana artik !!! cok güzel "demokrasi" varmis türkiye de, ben resmen bu akp demokrasi anlayisindan utaniyorum. ya siz ?

Gezi Ç. :

zaten öyle olmuyor muydu? yok protesto yapacaklar, yok eylem yapacaklar diye insanlar gözaltına alınmıyor muydu? yasadışı idi; yasal olacak!

mdd :

işte ileri demokrasinin ileri kararları. polis devleti olmak bu olsa gerek. emniyet kendini yargı yerine koyacak.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar