banner864

'Özerkliği başlattık' 14 Nisan 2014, 23:13

BDP, özerklik uygulamasını başlattığını açıkladı. BDP Milletvekili Demir Çelik, Hakkari ve Şırnak'ta özerklik uygulamasına başladıklarını belirtti.
BDP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı ve Muş Milletvekili Demir Çelik özerklik için pilot iller belirlediklerini açıkladı. Çelik, Hakkari ve Şırnak'ta özerklik uygulamalarını başlattıklarını söyledi.

"Türkiye artık tek merkezden yönetilemez. Bölgesel özerklik düşünmüyoruz. 20-25 civarında bölgesel yönetim istiyoruz. Hakkâri ve Şırnak pilot iller olarak seçildi. Eğitim, sağlık ve tarım alanlarında başlatılan özerklik uygulamaları diğer illere de taşındı."

Milliyet Gazetesi'ne konuşan BDP Milletvekili Çelik de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanbak gibi petrolden pay istedi.

"Demokratik özerklik sadece kendini yönetme ile sınırlı kalmayacak, aynı zamanda ekonomik yer altı ve yer üstü kaynaklarını daha verimli nasıl kullanması gerektiğinde söz ve karar sahibi olmalı. Yer altı ve yer üstü zenginliklerinden asgari yüzde 20’lere tekabul eden bir payın bölgeye aktarılması gereki"

Çelik, demokratik özerklik uygulamasını geniş alanlara yaymak için gelecek ay yerel yönetimler konferansı yapacaklarını da açıkladı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

rock kaya :

bu adamın bu şekilde konuşması suç değil mi. bir milletvekili ülkenin bölünmez bütünlüğü şeklinde yemin ediyorsa bunun aksini beyan etmesi kanunen suç olmalı...

Ali Cihan :

başlatın ama bitiremeyeceksiniz. el atına binen tez iner. yedi düvel ermenilerin arkasındaydı, ama onlar bitiremedi, bugün iki buçuk emperyalistle mi böleceksiniz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar