Pakistan'da gerginlik tırmanıyor! 01 Eylül 2014, 14:56

Pakistan Başbakanı protestolar nedeniyle ayrıldığı Başkente geri döndü. Pakistan'ın başkenti İslamabad'da hükümet karşıtı protestocuların bastığı devlet televizyonu PTV'nin yayını durduruldu.
Geçtiğimiz Cumartesi ve Pazar günleri Başbakanlık konutu ve devlet televizyonu çevresinde yoğunlaşan protestolarda, polisle çatışmalarda 13 kişi yaşamını yitirdi. Yaklaşık 450 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Hükümet karşıtı protestocuların bastığı devlet televizyonu PTV'nin yayınına bir süre ara verildi. Televizyon yayınlarını kesmeden hemen önce binaya saldıran eylemcilerin görüntülerini yayımladı.

Bu olaylar sürerken Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, dün öğleden sonar eylemlerin yoğunlaşmasının ardından gittiği Lahor'dan başkent İslamabad'a geri döndü.

Muhalif lider İmran Khan ve din adamı Tahirul Kadri'ye bağlı göstericiler yolsuzluk ve seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçladıkları Başbakan Navaz Şerif'in istifasını istiyor. Şerif ise suçlamaları reddediyor. Göstericiler son iki haftadır İslamabad'ın merkezinde oturma eylemi yapıyordu.

İslamabad'daki BBC Muhabiri İlyas Khan dün gece de protestocuların askerlerin korumasına karşın parlamento binasını çevreleyen tel örgüleri aşmak için kamyonlar kullandığını bildirdi.

Öte yandan, protestolar muhalefet partisi Pakistan Tehreek-e İnsaf partisinde ayrılıklara neden oldu. Parti Genel Başkanı Javed Hashmi, partinin dönem başkanı İmran Khan'ı parti kararlarının dışına çıkmakla suçladı ve eylemleri onaylamadığını açıkladı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar