banner864

Paris suikastı meclis gündeminde 16 Ocak 2014, 21:21

MİT ve PKK'lı 3 kadının öldürüldüğü Paris suikastı arasında olduğu iddia edilen bağlantılar, soru önergesiyle Meclis gündemine taşındı. BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, suikastla ilgili tek tutuklu zanlı olan Ömer Güney'in MİT'le bağlantılı olduğunu yorumlarına neden olan belgeleri Başbakan Erdoğan'a sordu.
MİT ve PKK'lı 3 kadının öldürüldüğü Paris suikastı arasında olduğu iddia edilen bağlantılar, Meclis gündemine taşındı. BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, suikastın tek tutuklu zanlısı olan Ömer Güney'in MİT'le bağlantılı olduğunu yorumlarına neden olan belgeleri Başbakan Erdoğan'a sordu.

“İnternete düşen ve Ömer Güney’e ait olduğu ileri sürülen videonun teknik incelemesi yapılmış mıdır? Ömer Güney suikast öncesinde Türkiye’ye gelişlerinde kimlerle görüşmüştür. Ömer Güney’in Türkiye’de yaptığı görüşmelerde kendisine para ve silah yardımı yapılmış mıdır? MİT’in Paris suikastı öncesinde Ömer Güney’le görüşmesi olmuş mudur?”

Paris'te öldürülen PKK'lılardan Sakine Cansız'ın Abdullah Öcalan'a muhalif tavırları olduğu biliniyor.

İnternete düşen "arz notu" adlı MİT yazısı olduğu iddia edilen belge üzerinde de özel bir şifreleme tekniği kullanılmış. Belge çoğaldıkça MİT'in mührü anlamına gelen kripto daha da siyahlaşıyor. Soru önergesinde bu yazışmalar da gündeme getirildi.

“Basına sızan belgede imzası olduğu görülen MİT yetkililerinin suikastla ilişkisini tespit etmek amacıyla bir soruşturma başlatılmış mıdır? İlgili belgede “lejyoner” kod adıyla geçen MİT ajanının kimlik bilgileri nelerdir? Suikastın işlenmesinde payı olan kişi ve kurumların tamamının ortaya çıkarılması yönünde kapsamlı bir çalışma başlatılmış mıdır?”

Öte yan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan Paris suikastıyla ilgili MİT Müstaşı Hakan Fidan'ı kollayan bir açıklama geldi. Demirtaş, “Ömer Güney Türkiye ile bağlantılıdır. MİT içerisinden bir kanatla da bağlantılı olabilir. Ama bu mevcut müsteşarın bilgisi dahilinde yapıldı mı? Bu konuda emin değiliz. Bilmiyoruz” dedi.
 
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder