banner864

Pekin: Amaç MİT'e dokunulmazlık sağlamak 18 Nisan 2014, 21:38

Yeni MİT Yasası'nı eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin Ulusal Kanal'a değerlendirdi. MİT'e örgüt lideriyle hatta Kandil ile doğrudan görüşme yetkisi verildiğini belirten Pekin, "Dış istihbarat örgütlerinin tesiri altında daha çok kalınır" dedi.

Pekin: Amaç MİT'e dokunulmazlık sağlamak paylaşan: ulusalkanal
Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen yeni MİT Yasası'nı değerlendirdi. Pekin, yasayla birlikte MİT'in hem dokunulmaz kılındığını hem de faaliyetlerine meşruluk kazandırıldığını belirtti.

Yasanın en önemli unsuru ise açılıma yasal kılıf giydiren 3'üncü madde. Pekin, 3'üncü maddedeki "MİT, terör örgütleriyle görüşme yapabilir ve yaptırabilir" ifadesine dikkat çekti.

Pekin'e göre, "MİT, Bakanlar Kurulu'nun verdiği her türlü görevi yerine getirir" ifadesindeki "Her türlü" ibaresinin çıkarılması ise sadece aldatmaca. Ulusal Kanal canlı yayınında da yasayı değerlendiren Pekin, yeni yasayla birlikte MİT'in yabancı istihbarat örgütleri tarafından kullanılabileceğini vurguladı.

Haber: Hüsna Sarı -Oğuz Polatbilek
Kamera: Sabri Kaya

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar