banner864

Pentagon sözcüsü: Türkiye ortaktır, ortak olmak zorundadır 22 Eylül 2014, 12:19

Birleşmiş Milletler IŞİD konusunu ele almaya hazırlanırken Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby'den Türkiye'ye açık mesaj geldi. Hürriyet gazetesine konuşan Kirby, sırf coğrafya nedeniyle bile, Türkiye'nin ABD'nin IŞİD planına ortak olacağını söyledi.
Birleşmiş Milletler'in New York'taki kritik IŞİD gündemli toplantısı öncesi Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby, Türkiye ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış'a konuşan Kirby, Türkiye'nin IŞİD'e karşı ABD planında ortak olmak zorunda olduğunu söyledi.

Kirby, "Türkiye’nin IŞİD’e karşı çabalara katkı sağlayacağını söyledim. Askeri olarak katkı sağlayıp sağlamayacakları onlara bağlı. Biz Ankara’ya özel bir istekle gitmedik. Durumla ilgili görüşlerini rica etmek ve onlar için nelerin mümkün olduğunu anlamak için gittik. Yapabilecekleri faydalı şeylerle ilgili bazı görüşler önerdiler. Bu konuda onların konuşmasına izin verin. Ama sırf coğrafya nedeniyle bile Türkiye bu çabada bir ortaktır, ortak olacak ve ortak olmak zorundadır." diye konuştu.

Pentagon Sözcüsü, ABD'nin operasyonlar için Türkiye'den İncirlik Üssü'nün talep etmesiyle ilgili soruya yanıt vermekten kaçındı. Kirby, "İncirlik’in rolü hakkında konuşmayacağım. Türk liderlerle görüşmelerimizin detayından bahsetmeyeceğim." dedi.

IŞİD operasyonunda "Iraklı ve Suriyeli kara kuvetleriyle" ortaklık kuracaklarını söyleyen Kirby, "Türkiye'yle tampon bölge konusunda görüşmelerimiz oldu" ifadesini kullandı. Kirby, görüşmelerin ayrıntılarıyla ilgili ise bilgi veremeyeceğini belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar