banner864

Perinçek-İsviçre davası dış basında da yankılandı 28 Ocak 2015, 16:45

Avrupa İnsan Hakları Mahkesi'ndeki İsviçre-Perinçek davası dış basında da yankı buldu.
İlgili Galeriye Git AİHM'deki tarihi davayı dış basın böyle gördü
Hürriyet Daily News, İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek'in "AİHM'den zaferle döneceğiz, çünkü eminiz" sözlerini sitesine taşıdı. 17 Aralık 2013'te AİHM'de görülen davada Perinçek lehine karar alındığını hatırlattı.

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Deutsche Welle de Perinçek davasını sayfalarına taşıdı. Gazete, 2010 yılından itibaren Türk hükümetinin de davaya müdahil olduğunu vurguladı.

Gazete, AİHM'in Perinçek'i haklı bulan kararına geniş yer ayırdı. Kararda yer alan, "Yahudi soykırımı ile 1915 olaylarının karşılaştırılamayacağı" ifadesine dikkat çekildi.

Dava, Amerika'nın Sesi'nde geniş yer buldu. 45 dilde yayın yapan site, AİHM'den çıkacak kararın, Ermeni soykırımının inkarını suç sayan uygulamanın yasal ve meşru dayanaklarını temelden etkileyeceğini belirtti.

İsviçre Hükümeti'nin Ermeni Diasporası'nınyoğun baskısıyla son günde AİHM kararına itiraz ettiği ve davayı temyize götürdüğü kaydedildi. Haberde, George Clooney'in avukat eşi Emel Cloony'nin Ermenistan'ı temsil ederek, magazin dünyasının da ilgisinin çekildiği ifade edildi. Amerika'nın Sesi, davaya müdahil olarak katılan Fransa’nın başkenti Paris’te davayla aynı akşam Fransa Ermeni Dernekleri Federasyonu'nun geleneksel akşam yemeği düzenlediğini, yemeğe Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın da katılacağını bildirdi.

İngiliz gazetesi The Telegraph, davayı Ermenistan'ın avukatı Emel Cloony'nin sözleri üzerinden gördü.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar