banner864

Perşembe günü Meclis'e gelecek 29 Eylül 2014, 14:51

Ankara "güvenlik üst kurulu" ve "tezkereye" kilitlendi. Hükümet ve Genelkumay ayrı ayrı çalışıyor. İki plan ortak noktası PKK ve sınır güvenliği... Irak ve Suriye tezkereleri güncellenecek. Meclisten PKK ve IŞİD'ten Türkiye'ye yönelecek tehdite karşı sınır ötesi operasyon yetkisi isteniyor.

Perşembe günü Meclis'e gelecek paylaşan: ulusalkanal
Irak ve Suriye tezkereleri 2 Ekim Perşembe günü Meclis Genel Kurulu'nda karara bağlanacak. Irak tezkeresi 4 Ekim'de, Suriye tezkeresinin süresi de 17 Ekim doluyor. Hükümet, Meclis'ten Türk Ordusunun yabancı ülkelere operasyon yapabilmesi için 1 yıl daha yetki istiyor. IŞİD terörünün artması tezkerelerin güncellenmesini de gündeme getirdi. Önce Tayyip Erdoğan başkanlığında güvenlik üst kurulu toplanacak. Hem tezkere içerikleri hem de IŞİD'e karşı uluslararası koalisyon çerçevesinde atılacak adımlar masaya yatırılacak.

Tezkereler de tek tek terör örgütlerinin adı yazılmayacak. PKK ifadesi yerine "bütün terör örgütleri" ifadesi yer alacak.

Ankara'da tarışılan bir diğer konu da tezekerede "yabancı askerleri Türkiye'ye konuşlandırılması, geçişleri ve İncirlik'in Amerika'nın hizmetine" sunulup sunulmayacağı konusu. Vatan Gazetesi bu konuyu manşetine taşıdı. Habere göre, yabancı askerler ve İncirlik başlıkları tezkerelerde olmayacak

Hem hükümet hem de Genelkurmay tezekere ve uluslararası koalisyon çerçevesinde neler yapılacağını konusunu ayrı ayrı çalışıyor. İki çalışmada öne çıkan konular PKK ve Türkiye'nin ulusal güvenliği... Sınır güvenliği daha sıkı olacak. Türkiye'ye yönelecek tehditler karşısında Türk Ordusu harekete geçecek. İşte hükümet bu kapsamda atılacak adım için Meclis'ten sınır ötesi operasyon yetkisi istiyor.

Bir yandan da güvenli bölge çalışmaları yapılıyor. TSK'nın Şam'ın hassasiyelerini dikkate aldığı belirtiliyor ancak burada hükümetin Esad yönetimi de doğrudan hedef alan politikalar üretme arayışında. Bu kapsamda, Türkiye'ye yönelecek PKK ve IŞİD terörünün "Suriye kaynaklı olduğu" tezkerede vurgulanabilir. Ancak güvenli bölge için Şam'ı da rızası gerekiyor. Bu noktada AKP hükümetinin nasıl tutum alacağı merak konusu

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

Twist Nymph :

merak ediyorum acaba askerlerin eline gaz fişeği mi verecekler yine ?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar