banner864

Peşkeş çekiliyor 06 Ekim 2014, 14:06

Türkiye'nin kıyılarında yaşanan talan da Sayıştay raporuna yansıdı. Maliye Bakanlığı Denetim Raporu'nda yer alan tespitlere göre sahiller usulsüzce kiraya verildi, yapılşmaya açıldı. Bakanlık ve Belediyeler bu işgalleri görmezlikten geldi.
Türkiye'nin kıyıları rant ekonomisinin hedefi haline gelmişken Sayıştay'dan çarpıcı bir rapor geldi. 2013 yılında Maliye Bakanlığı için denetim raporu hazırlayan Sayıştay, kıyı şeritlerimizin peşkeş çekildiğini ortaya koydu.

Rapora göre özellikle Kocaeli, Antalya ve Mersin gibi illerde kıyıların üsulsüzce kiralandığı ve yapılaşmaya açıldığı belirlendi.

İzmit marina bölgesinde, çok sayıda işletmenin ruhsatı yok. Buna rağmen bu işletmelerin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile kira sözleşmeleri bulunuyor.

Antalya sahilleri şezlong işgali altında, Mersin'da Adanan Menderes Bulvarı üzerindeki Belediye'ya ait işletmeler üçüncü kişilere kiralandı.

Devletin Belediyelere işletim hakkı tanıdğı arazilerdeki kafaler de yönetmeliği iptal etti. 6 metrekareyi geçmemesi gereken büfeler bir zaman sonra restorana dönüştü.

Rapora göre sahillerdeki birçok yerde devlet arazileri hiçbir bedel ödenmeden işgal edildi. Başkalarına kiraya verildi. İzinsiz yapılaşma gerçekleşti.

Hem Belediyeler, hem de Maliye Bakanlığı bunlara göz yumdu. Çıkarılan kanunlara rağmen talan sonlandırılmadı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder