Peşmergeler yolda 28 Ekim 2014, 17:34

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Ayn el Arap'a göndereceği Peşmerge ekibi yola çıktı. Barzani yönetimine yakın Basnews haber sitesi, ilk birliğin Peşabur sınır kapısından Suriye'ye geçtiğini bildirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PYD ile ÖSO'nun peşmergenin geçişi konusunda anlaşma sağladığını açıkladı.
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Ayn El Arap'a göndereceği Peşmerge güçleri Erbil'den yola çıktı.

Fransa'nın resmi haber ajansı AFP; 152 kişilik Peşmerge birliğinin Erbil'den ayrıldığını, 80 Peşmergenin Türkiye üzerinden kara yoluyla, geri kalan 72 kişilik Peşmerge gücünün de havadan geçiş yapacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Peşmerge güçlerinin geçişi konusunda terör örgütüleri ÖSO ve PYD'nin anlaştığını, Türkiye'nin de bu konuda gereken yardımı yapacağını açıkladı. Çavuşoğlu, “Şu anda siyasi olarak bir sorun yok. Geçişlerin yapılması konusunda da bir sorun yok. Her an geçişler olabilir” dedi.

Benzer bir açıklama da Peşmerge Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık Sözcüsü Helgurt Hikmet, Türkiye'nin hiçbir sorun çıkarmadığını, elinden gelen çabayı gösterdiğini söyledi. Hikmet, "Peşmerge IŞİD ile savaşmayacak" iddiasını da yalanladı.

Barzani yönetimine yakın Basnews haber sitesi, ilk Peşmerge ekibinin Peşabur Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye giriş yaptığını açıkladı. Peşmerge kaynakları, ferdî ve orta düzeyli ağır silahlarla donatılan Peşmergelere zırhlı araçların eşlik ettiğini, ağır silahların ise hava yoluyla gönderileceğini açıkladı.

Peşmergelerin Erbil'den ayrılmasıyla birlikte, askerî teçhizat sevkiyatı da başladı. Peşmergelerin Katyuşa roketatarların yanı sıra yeni tip Amerikan yapımı uçaksavarlar ile havan topu kullanacağı öğrenildi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar