banner864

PKK'nın önerileri CHP'de! 26 Nisan 2015, 15:42

“Ortak akıl heyetiyle Abdullah Öcalan ilan İmralı görüşmeleri sürdürülmeli. Türkçe’nin yanı sıra anadilin kullanılması için tüm engeller kaldırılmalı” Bu öneriler CHP tarafından broşür haline getirilip parti örgütlerine dağtılacak. Çalışmayı Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu açıkladı. Tanrıkulu, Türk vatandaşlığı yerine de eşit vatandaşlık tanımını savundu.
CHP’nin açılım sürecine ilişkin HDP ile paralellik taşıyan siyasetleri, parti resmi politikası olarak broşür haline getirilecek.

Konuyla ilgili açıklama, CHP Gene Başkan Yardımısı Sezgin Tanrıkulu'ndan geldi. Cumhuriyet gazetesine konuşan Tanrıkulu, açılım sürecine ilişkin CHP'nin fikirlerini anlattı.

Tanrıkulu, ilk olarak PKK lideri Abdullah Öcalan’ın gündeme getirdiği, akil adamlar heyetine benzer bir heyetin çalışması gerektiğini belirtti. "Ortak Akıl Heyeti" adı verdikleri heyetin İmralı’da Öcalan ile görüşmeleri sürdürmesi gerektiğini savundu.

Öcalan’ın bir başka olmazsa olmaz şartı “Hakikatleri araştırma komisyonu”ydu. Tanrıkulu, da "Gerçekleri Araştırma Komisyonu" kurulmasını, bu komisyonun Meclis'te çalışmasını istedklerini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, “Türkçenin yanı sıra ana dilinin öğrenilmesi, kullanılması konusunda tüm engellerin kaldırılması CHP’nin önceliğidir” ifadesini kullandı.

Türk vatandaşlığı kavramının anayasadan kaldırılmasını savunan PKK ve HDP’nin bunun yerine koyduğu tanım da CHP’nin önerileri arasında yerini aldı. Tanrıkulu, "eşit vatandaşlık" temelinde bir siyasal sistem istediklerini söyledi.

Tanrıkulu bu önerilerin kişisel bir görüş değil CHP’nin parti siyaseti olduğunu vurguladı. Tanrıkulu, önerilerin yakında broşür haline getirilerek parti örgütlerine dağıtılacağını da ekledi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

demiray :

bu adamdan ne beklenir. tr705 simdi herhalde tr715 dir pkk avkati idi. ayni zamanda chp icinde pkk sözcüsü durumda bu acik konusani ya konusmayan pkk li chp kimler?

osman :

neymiş efendim türklüğünden utananlar var herhalde bu memlekette eşit vatandaşlık hakkıda nerden çıktı ayrım mı yapılmış başka kişilere vatandaş her zaman vatandaşdır canı istemeyen varsa çeker gider memleketten.imralıdaki çocuk katilini hala baş tacı yapacak insanlarda gözümüzde yok

Gürhan Salihlili :

seçimleri kazanmak için herşeyi yapıyormuş görüntüsü altında yoldan çıkmışlık hissinin chp seçmenine enjekte edilmesi durumu sözkonusu. diğer taraftan eskiden gazetelerde, dergilerde iki resmi yan yana koyup farkı bulun derlerdi. aslı dururken taklidine kimsenin oyvermeyeceğini chp genel merkezi çok iyi bilir...

Gürhan Salihlili :

başka türlü chp, akp'ye nasıl %50 oy aldıracak? akp'nin 2023'e kadar nasıl başta kalmasını sağlayacak? bunun için kendinin de yoldan çıkmış bir parti olması gerekiyor. ekmeleddin ihsanoğlu, hdp koalisyonu, tarhan ve arkadaşlarının tasfiyesi, hüseyin aygün, sezgin tanrıkulu, mehmet bekaroğlu vs hepsi bu oyunun bir parçası. ochp var ya ochp, size ne şarkılar söyletecek? çok karakışlar gördüm ben yine pes etmedim...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar