banner864

PKK silah bırakmayacak 06 Mart 2015, 17:35

"PKK'nın silah bırakması söz konusu değil, Öcalan da böyle bir şeyden hiç söz etmiyor". KCK Yöneticisi Mustafa Karasu, kamuoyuna silah bırakma çağırıs olarak yansıtılan AKP-HDP ortak açıklamasını böyle değerlendirdi. Karasu, "Türkiye'ye karşı silahlı mücadelenin durdurulmasından bahsedilebilir" dedi, bunun için de PKK'nın şartlarını açıkladı.
PKK'nın silah bırakması için olağanüstü kongre çağrı yapıldı ancak PKK'nın silah bırakma biyeti yok. 

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, "PKK silah bırakmayacak, böyle bir şey söz konusu değil" dedi. 

"SİLAH BIRAKMA YOK"

Karasu, "Silahların bırakılmasından söz etmek mümkün değildir. Önder Apo da böyle bir şeyden hiç söz etmiyor. Hatta gerillanın varlığının Türkiye için bir tehlike olmadığını söylüyor. (...) Bir daha belirtelim, sorun silah bırakıp bırakmama sorunu değildir. Böyle bir gündem yoktur. Önder Apo'nun değerlendirmelerinde, yapılan açıklamayı da silahı bırakma gibi anlamamak gerekiyor. Türkiye'ye karşı silahlı mücadelenin durdurulması biçiminde ifade etmek gerekiyor. Biz geri çekilmede de "Bu işi bırakıyoruz, pişmanız" demedik." ifadelerini kullandı.

Karasu, silah bırakmamaya gerekçe olarak, PKK'nın Türkiye, Suriye ve Irak'ta her an tehdit altında olmasını, Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin bile güvence vermemesini gösterdi.

Karasu, silahların bırakılması değil, ama Türkiye'ye karşı saldırıların durdurulması için PKK'nın şartlarını da açıkladı. Buna göre, Öcalan'ın koşulları düzeltilecek, müzakere ve izleme heyetleri oluşturulacak, PKK yöneticileri ile Öcalan'ın görüşmesi sağlanacak, iç güvenlik paketi geri çekilecek, karakol, baraj ve yol yapımları durdurulacak, PKK'nın Kobani adını verdiği Ayn El Arap'taki tüm sınır kapıları açılacak. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

mustafa cenap aytepe :

sizin silahınız akpye söker türk ve kürt halkına sökmez içinizdeki akıllılar türktede kürttende korkuyor bir ileri iki geri yapıyorsunuz siz bebeleri kurşunlamadınızmı siz bir milli hükümet kurulduğunda türkiye halkının tamamını kucakladığında sizin bir gecede nefesinizi keser zaten onun için acele ediyor akp varken yazılı belge istiyorsunuz be hey aptallar sevr anlaşmasını mustafa kemal ne yaptı görmedinizmi .

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar