PKK Türkiye'de zehir ticaretinin merkezinde 14 Nisan 2015, 12:01

Bölücü terör örgütü PKK'nın en önemli finans kaynağı uyuşturucu ticareti. Askeri istihbarat raporlarına göre, örgütün yalnızca Türkiye’deki yıllık uyuşturucu geliri 180 milyon Avro. Toplam tahmini geliri ise 1,62 milyar Avro.
PKK'nın finans kaynakları askeri istihbarat raporlarına yansıdı. O raporlara göre, ögüt sadece bölücülüğün değil zehir ticaretinin de merkezi konumunda.

Aydınlık gazetesinin ulaştığı raporlara göre örgüt, varlığını sürdürmek için para kaynağının büyük bir kısmını başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede bulunan paravan şirketleri, radyo ve televizyon kanalları, sivil toplum örgütleri, paravan dernek ve vakıfları aracılığıyla yürütülen çalışmalardan sağlıyor.

Ancak örgütün asıl finans kaynağı yasadışı işler üzerinden sağlanıyor. Uyuşturucu kaçakçılığı, yasadışı göç ve insan kaçakçılığı, silah ve mühimmat kaçakçılığı, akaryakıt kaçakçılığı, sigara kaçakçılığı, sözde vergilendirme bu faaliyetlerden saadece bir kaçı. Askeri istihbarat raporuna göre PKK'nın yurtiçi kaynaklı tespit edilen uyuşturucu geliri tam 180 milyon Avro yani 503 milyon Lira.

PKK uyuşturucu ticaretini İran ve Irak'ta kurduğu sözde gümrük noktalarından yapıyor. Kaçakçılar o bölgelerden Türkiye’ye geçiyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar