banner864

PKK'da bin yabancı var 03 Ocak 2015, 15:21

"PKK'ya katılmak Miami'ye gitmek kadar kolay!" Bu sözler Amerikalı eski bir askere ait. Suriye'de PKK saflarında savaşan ABD'li asker, yaşadıklarını bir televizyon kanalına verdiği röportajda anlattı.
Ülkesinden Suriye'ye giderek PKK'ya katılan ve IŞİD'e karşı çatışan, Amerikalı bir asker yaşadıklarını, ülkesindeki bir televizyon kanalına anlattı.

Daha önce ABD ordusunda görev yapan asker "John" takma adıyla verdiği röportajda PKK ile nasıl temas kurduğunu açıkladı.

"PKK'ya katılmak Miami'ye gitmek kadar kolaydı." diyen asker "İnternetten terör örgütüne ait sayfalara girerek IŞİD'e karşı gönüllü savaşmak istediğini söylediğini" belirtti. Daha sonra birileri kendisiyle iletişime geçip CV'sini istedi. Amerikalı askere göre o kişiler Avrupalılardı.

İnternetten uçak bileti alıp Irak'a giden asker, havalimanında karşılandığını, bindirildiği arabada bir İskoç'la karşılaştığını söyledi.

Suriye'ye götürüldüğünde PKK saflarında Kanadalı, Amerikalılar ve İngilizler olduğunu gördüm diyen asker "Ülkem Kürt operasyonlarına destek veriyor ancak Dışişleri Bakanlığı direkt olarak çatışmalara katılmayı tavsiye etmiyor." ifadelerini kullandı.

PKK'nın eline silah verdiği herkesi çatışmalara gönderdiğini belirten asker, IŞİD'in başlarına ödül koyduğunu duyduktan sonra Irak'taki Amerikan büyükelçiliğine sığındığını ve evine geri döndüğünü söyledi. Özel röportajda PKK saflarında yaklaşık bin yabancı asker olduğu bilgisine de yer verildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar